Dead By Daylight Oynanış İnceleme Türkçe

(+ 18)Bir Katil, Dört Kurban… Kovalamaca Başlasın! Dead By Daylight Ormanda kamp yapan dört arkadaş aniden bir katille yüz yüze gelir. Katilin tek amacı kurbanları yakalayıp yok etmek. Kurbanların amacı ise ormanda dağınık yerlerdeki jeneratörleri tamir ederek çıkış kapısını açıp kaçmak. Multiplayer (çoklu oyuncu) oynanan bu oyun hepimizi saracak gibi. Cs Go (counter strike go)’nun tahtını sallar mı? Kesinlikle hayır çünkü ikisi de ayrı kulvarların oyunu. Ha ama sıkıldım başka heyecanlı zombisiz oyun arıyorum diyenler için hele bir de arkadaşlarınız da bu kadar istekliyse kesinlikle deneyim etmeniz gereken bir oyundur kendileri.

Dead By Daylight

Dead By Daylight’ı ister katil (killer) rolünde isterseniz de kurban (survivor) rolünde oynayabiliyorsunuz. Dead by daylight oyununu satın aldığınızda isimleri “Wraith, Hillbilly, Nurse ve Trapper” olan 4 katil seçeneğine sahip oluyorsunuz. Daha sonra ek paketlerle “Myers ve Mug” gibi katilleri de oyununuza dahil edebiliyorsunuz. Kurbanlara gelecek olursak Claudette Morel, Jake Park, Meg Thomas ve Dwight Fairfield seçeneklerine sahipsiniz. Yine dilenirse ek paketlerle Nea Karlsson, Lauire Strode veya Ace Visconti gibi karakterleri satın alıp oynayabiliyorsunuz.

PERKLER

Hemen hemen tüm karakterlerin özellikleri birbirine yakın fakat PERK dediğimiz özellikle karakterlerin özellikleri birbirinden ayrışıyor. Mesela diğerlerine nazaran daha hızlı koşabiliyor, kendi kendimizi iyileştirebiliyoruz. Bu son bahsettiğim iki özellik Perklerle sağlanıyor. Yani oyun başlangıcında özellik olarak bu etiketleri karakterimize uygulayabilir, oyuna daha avantajlı başlayabiliriz ve onlarca farklı perkler mevcut. Aynı şey katiller için de geçerli mesela perk uygulayarak sisli havalarda daha iyi bir görüş açısı sağlayabiliyoruz.

250 saat deneyimi olan biri olarak konuşuyorum bu oyunu oynamaktan hala sıkılmadım. Sürekli değil ama başka oyunlardan sıkıldıkça hala dur 1-2 el atayım dediğim oluyor. İlk paragrafta da belirttiğim gibi +18 olmalı bu oyun çünkü kanlı sahneler, oyun ortamı çocuklara göre değil. Ben bile otuzuma dayanmış biri olarak hala korkarak ve heyecanlı bir şekilde (katil burada mı, hemen jeneratör yapmam lazım, kaç kaç kaç) oynuyor, bazı anlarda hala irkiliyorum. Kısacası korku oyunu seven yetişkinlerin mutlaka tecrübe edinmesi gereken kaliteli grafikli bir oyun. Dead by daylight oyunu için ekran kartım yeter mi diyenlere buradan nvidia geforce Gt 650m sahibi olarak çoğu bilgisayarın bu oyunu kaldırabileceği kanaatindeyim. Yorumlar bölümüne sistem özelliklerinizi (en azından ekran kartınızı) yazarsanız bu konuda yardımcı olabileceğimi söyleyebilirim.

OFFERING

Dead by daylight oyununda karakterlere uygulanan perk dediğimiz etiketlerin yanı sıra bir de offering denilen yine avantaj sağlayan etiketler de var. Perkten farkı ne diye soracak olursanız perkler sadece katil veya karakterinize uygulanabilirken ve avantaj sağlarken offeringler size, diğer kurbanlara veya katillere avantajlar veya kısıtlamalar getirir. Örnek verecek olursam Katilde sisli havalarda daha net görüş açısı sağlayan bir perk kullanırken kurbanlardan biri bunun tam aksi olan havayı sisli yapan bir offering kullanabilir. Veya kurbanlardan biri oyundaki alacağı puanların (ki bu puanlar perk veya offering alarak level atlamanızı sağlıyor) yüzde ellisi kadar ekstra puan getirmesini sağlayan bir offering kullanabilir. Oyunu oynadıkça aslında ne kadar basit olaylar olduğunu kendiniz keşfedeceksiniz.

Dead By Daylight

RANK ve LEVEL SİSTEMİ

Dead by daylight oyununda jeneratör yaptıkça, katilden kaçtıkça, sandık bulup araştırdıkça vs… puan kazanıyorsunuz ve bu puanları “Bloodweb” denilen bölüme tıklayarak harcıyorsunuz. Birinci levelde olan birinin bu bölümde 4-5 perk veya offering (ya da itemler eşyalar) seçeneği olur ve bunları puanlarınızla satın alıp bitirdiğinizde ikinci levele geçersiniz. Bu şekilde level atlarsınız. Ayrıca birde oyuna başladığınızda Rank (rütbe, seviye) denilen yirminci rank la oyuna başlarsınız. Ve belirli puanlar kazandıkça (ki bu çoğu zaman başarılı olup kaçmakla oluyor) rankınız 19 oluyor sonra 18, 17 ta ki 1. Ranka kadar. Bu da diğer tecrübesiz oyunculardan ayrışmanızı sağlıyor. Fakat her ne kadar 1. Rank ta da olsanız oyun lobi de sizi 20. Ranktakilerle de eşleştirebiliyor bu da oyunun bir eksisi.

ÖZET

Dead by Daylight oyununu genel olarak birkaç cümleyle özetlemem gerekirse korku oyunu seven 18 yaş üstü herkesin denemesi gereken bir yapıt olduğunu belirtir, kendine has grafikleri ve özellikleriyle(gerek oynanış gerekse müzikler gibi) öne çıkan bir oyun olduğunu söylemek isterim. Geceleri oynarsanız daha heyecanlı olacağını keşfedeceksiniz. Multiplayer özelliği sebebiyle herkesin insan olduğunu bilerek oynamak ayrı bir zevk veriyor insana. Öyle ki bazıları korkudan bir yerlere saklanıp şu kapıları açsalar da kaçsam havasında oynarken bazıları da kedinin fareyle oynadığı gibi katille oynuyor.

Ben 100 kere oynadıysam 95 ini survivor (kurban) olarak oynadım. Bu şekilde daha fazla heyecan duydum fakat bu da kişiden kişiye değişir. Her iki türlü de istediğiniz zaman oynayabilir benim gibi heyecanlı anlar yaşayabilirsiniz. www.Bilgilinet.net diğer oyunlarımız için alttaki butona tıklayabilir farklı veya benzer oyunlar keşfedebilirsiniz. Oyunun ücreti steam de 31 tl olup zaman zaman indirime girmektedir. Takip ederek bu indirimleri yakalayabilirsiniz. Son olarak oyunun resmi sitesini de alttaki butona tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Diğer Oyunlar Resmi Site

www.Bilgilinet.net