Google Stadia her yerde, herkes için yeni bir oyun platformu olacak.

Google Stadia, herkes için çalışan, mantıklı bir fiyatlandırma modeliyle, oyun akışı hizmetleri için ciddi bir geliştirici olabilir. Microsoft ve Sony bundan sonra ne olacağı konusunda çok endişeli olmalılar.

Google Stadia ne zaman yayın

Google Stadia Özellikler

Oyunlar Ultra Yüksek ayarlarda yayın yapabilecek.

Google’ın altyapısı kullanılarak sorunsuz deneyimler gerçekleşecek.

Herhangi bir donanım gerekmeyecek.

Bilinmeyen oyun kütüphanesi

Bilinmeyen fiyat

Bağlantınıza bağlı olarak yayın kaliteniz değişecek

Google Stadia İnceleme

Google Stadia oyun akış hizmetini daha yeni duyurdu ve dünya bu konuda parçalanmış görünüyor. Bazı insanlar, oyun akışının, üç ana konsol yapımcısı tarafından düzenlenen ve uygulanan hegemonyayı nihayetinde parçalayan büyük bir platform olabileceğini, diğerleri ise oyun akışının ana oyuncular tarafından benimsenemeyecek kadar yeni ve niş olduğunu söyledi.Google’ın yaklaşmakta olan oyun yayını hizmetinden hem heyecanlı hem de şüpheci olmak için iyi bir neden olduğunu düşünüyoruz: YouTube Oyun’una sıkı entegrasyonu ve gerekli donanım eksikliği nedeniyle hem oyun oynama biçimimizde Google Stadia’nın devrim yapma potansiyeli var. OnLive’e benzer şekilde.

Bu noktada, bunun nasıl olacağını kimse tahmin edemez. Ancak buradan çıkacak herhangi bir veri noktası varsa, Google’ın Kasım ayında halka açık hale getirdiği Project Stream beta’sı ve GDC 2019’da tuttuğu yeni ve geliştirilmiş Google Stadia demosu nihayet hizmette.

Ardından Google Stadia, avantajları ve dezavantajları ve potansiyel olarak oyunun geleceği konusundaki umut ve hayallerimizi ele alıyoruz. Yani baskı yok, değil mi?

Google Stadia Kurulumu Ve Tasarımı

Hızlıca geri saralım. Google, bu hafta San Francisco’da düzenlenen Oyun Geliştiricileri Konferansı’ndaki Stadia adlı yeni bir oyun yayını hizmetine yeni bir perde açtı.

Stadia

Hizmet, oyunları depolamak ve çalıştırmak için Google’ın kendi sunucularını kullanıyor; bu sayede, masaüstünüz, dizüstü bilgisayarınız, TV’niz, telefonunuz ve tabletiniz dahil olmak üzere evinizdeki herhangi bir ekranda istediğiniz zaman bağlanıp istediğiniz türde oyunlar oynayabilirsiniz. Temel olarak, sisteminiz eğer internete bağlıysa ve Chrome’a ​​erişebiliyorsa, Google Stadia’yı çalıştırabilir.

Google Stadia’daki oyunlar zaten en güncel sürümleri ile bulunacak; bu, bir oyunun güncellenmesini beklememek anlamına gelmez ve başlamadan önce bir oyunun yüklenmesini beklemenize gerek kalmaz. Netflix’te bir film izlemek veya Spotify’da bir şarkıyı izlemek gibi, anlık bir akış gibi olacak.

Stadia Bağlantı Hızı

Google’ın bir sorunu olacaksa, sunucuları ne kadar hızlı olursa olsun, sistemin genel performansı bağlantı hızınıza ve kalitenize bağlıdır. 3Mbps’yi kapatıyor ve 1Mbps’den daha az kullanıyorsanız veya 1GB veri sınırınız varsa, bir sorunla karşılaşabilirsiniz. (Sorun, bu durumda, yapay nesneler, oynatılamayan gecikme süreleri veya bazı korkunç, en kötü senaryolarda, hizmetin kendisinin tamamen kesilmesiyle birlikte ultra sıkıştırılmış videolar anlamına gelir.)

stadia bağlantı hızı

Bununla birlikte, dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden birinin sunduğu bir yayın hizmetinden bahsediyoruz. Google’ın hemen hemen her kıtada sunucu çiftlikleri var (üzgünüm Avustralya ve Afrika, sadece siz değil) ve bu sunucular gecikmelerin oyuncuların farkına varamayacağı bir düzeye indirilmesinde kilit rol oynayacak. Bu ayrıca, Google Stadia’nın teorik olarak 30Mbps kadar düşük bant genişliklerinde 4K / 60 akışa izin verebilecek sıkıştırma, iletim ve işleme algoritmalarından hiçbir şey olmadığını söylüyor.

Servisin bir sonraki bölümde gerçek dünya testlerinde nasıl bir rol oynayacağını ele alacağız, ancak bunu yapmadan önce Google Stadia’da oynayacağınız yeni oyunları nasıl keşfedeceğiniz hakkında konuşmalıyız, çünkü diğer hizmetlerden veya konsol ve platformlardan çok daha farklıdır.
Öncelikle, Google Stadia’da yeni oyunları nasıl keşfedeceğiniz konusuna değinirsek YouTube üzerinden ya Crowd Play adlı bir özellik aracılığıyla, bir arkadaşınızın oyununa bir Google bağlantısı aracılığıyla veya YouTube videosundaki bir linke tıklayarak oyunu oynamanıza izin vermelisiniz. Buradaki amaç, YouTube’da bir oyun gördüğünüzde, Google Stadia’daki oyuna anında geçebilirsiniz.

Daha önce gördüğümüz her şeyden çok farklı ve YouTube’da oyunlar izleyerek yetişen, ancak hiçbir zaman birlikte oynayamayan yeni nesil oyunculara kesinlikle hitap edebilir.

Google Stadia Oyunları, Donanım Ve Performans

Bu noktada Google Stadia’da hangi oyunları oynayabileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Şimdilik cevabı Assassin’in Creed Odyssey ve DOOM Eternal’dır.

Ancak Google, Oyun Geliştiricileri Konferansını Stadia’nın lansmanı için çok dikkatli bir şekilde seçmesinin nedeni budur. Böylece geliştiricileri, yayın haklarını almak için kasasını boşaltmadan kütüphaneyi doldurmaları için işe alabilirler. Bu amaçla, konuştuğumuz Google temsilcileri şu anda hizmette hangi oyunları göreceğinizi söyleyemeyerek daha fazla şey olmadığını ve hepimizin sadece hangisini görmek için beklemek zorunda kalacağını söylemedi. Oyunlar bu yıl yapılacak bir etkinlikte duyurulacak.

Stadia Controller

Google’ın daha fazla ortak duyurmasını beklerken, Stadia Controller gibi iştahımızı açmak için en az bir tane sağlam donanıma sahibiz. Stadia oyunları oynamak için mutlaka bu plastik parçaya (veya bunun için herhangi bir başka şeye) ihtiyacınız olmayacak, ancak kontrol cihazı Google’ın oluşturduğu platformdan en iyi şekilde yararlanıyor.

Google Stadia Nedir

Stadia Controller’ın ilk bakış kitabımızı okumaya vakti olmayan kişiler için temel özelliği, oyun rehberindeyken ve size rehberlik etmek için oyundayken özel Google Asistan düğmesini bir çeşit asistan olarak kullanma yeteneğidir. Kontrolörde Google’a, daha sonra izleyebileceğiniz, arkadaşlarınızla veya YouTube Oyun topluluğuyla paylaşabileceğiniz 4K çözünürlükte oyununuzun aynı ikinci akışını YouTube’a göndermesini sağlayan “Paylaş düğmesi” (Share) bulunuyor.

Ekran Kartı Denetleyici, temel bir aksesuar yerine katma değerli bir bileşen olduğundan, Stadia’nın çalışması için herhangi bir ek donanım gerekmez. PC’nizdeki ekran kartıyla çalışır veya klavyenizi kullanmak için her zaman varsayılan tuşları kullanırsınız. Eğer tercih ettiğiniz oyun stili fare ise bunda da herhangi bir sorun yok… demomuzda çok fazla seçenek yoktu.

Google Stadia kontrolörü

Sahneyi oluşturmak için Google, katılımcılara GDC katılımcılarına ilk gelene ilk hizmet esasına göre yazılımın kısa bir tanıtımını sunuyordu. Tüm vızıltıların ne olduğunu görmek için sırada durduk ve sonunda HDMI aracılığıyla bir TV’ye bağlanan bir dizüstü bilgisayara bağlı bir Logitech denetleyicisi verildi. Bize söylenen dizüstü bilgisayarın kongre merkezinin halka açık IP bağlantısına açıklanmayan bir hızla bağlı olduğu söylendi. (Fakat bize güvenin, her neyse, evde elde ettiğiniz hız bu değil.)

Stadia Deneyimi

Demo için kullanılabilen Google Stadia’daki tek oyun Assassin’in Creed Odyssey’di. Google’ın hizmeti Kasım ayında beta sürümünde göstermişti ve bu şimdi tekrar test edildi. Daha az sıkıştırma ve daha az sayıda atılan kare ile bu seferki deneyimimiz hatırladığımızdan çok daha iyiydi. Bununla birlikte, bağlantıda ufak bir gecikme vardı, ancak bu, herkesin bağlı olduğu yoğun ağ nedeniyle olabilirdi.

Stadia Fiyatı

Bizim için çılgınca olan şey, ortalama bir oyuncuyu gözünü bağlayarak oyunun kongre merkezinden kilometrelerce uzağında bir sunucuda oynandığını söylemeden bunu yaşatmaktı. Muhtemelen kimse size inanmazdı. Tek gördükleri, Ultra Yüksek ayarlarda saniyede 1080p / 60 kare hızında çalışan 2018’den neredeyse yeni bir oyundu. İnsanlar bir ya da iki kez kaşını kaldırmış olabilirler. Stadia birkaç kare düşürdü, ancak bu bile yük altında performans yaparken tüm konsollarda ve PC’lerde olabilirdi. Kısaca Stadia deneyimimiz gerçekten bu kadar iyi oldu.Google’a göre, DOOM Eternal, HDR ile 4K / 60’a vurabiliyor ve hizmet 4K / 120’ye ve hatta 8K / 60’a kadar çıkabiliyor. Her şey Google’ın arzusunda yükseltilebilecek olan ileri teknoloji bulut sunucularında çalıştırıldığından, Google’ın oyun akışı hizmetindeki tek sınır, oynatmakta olduğunuz ekrandır.

Sonuç

Evinizde oturarak akış hizmetinin ne zaman kopabileceğini eleştirmek ve Google’ın beklediği kadar iyi performans göstermeyeceği durumları incelemek kolaydır. Ayrıca, Stadia fiyatının ne kadar olacağını, bunun üzerinde hangi oyunların olacağını ve hiç şüphesiz üst düzey ağ hızına sahip olduğu bir kongre merkezinin dışında nasıl çalışacağını bilmeden iyimser olmak da kolaydır. Ama Google Stadia’nın yeni bir tecrübe getireceği kesin.

Google Stadia Oyunları

Bu amaçla, sizi hem şüpheci hem de iyimser duygulara sahip bir cümleyle bırakacağız: Google Stadia, herkes için çalışan, mantıklı bir fiyatlandırma modeli ile ciddi bir oyun platformu olabilir. Stadia oyun yayını hizmetleri konusunda bizce Microsoft ve Sony bundan sonra ne olacağı konusunda çok endişeli olmalılar.

Google Stadia Ne Zaman YayınlanacakStadia, 2019’da ABD, Kanada, İngiltere ve Avrupa’nın çoğunda başlayacak.


Stadia Resmi Sitesi İçin TIKLAYINIZ!