Gran Turismo Sport çok iyi hazırlanmış çevrimiçi yarış oyunudur. Ciddi, mantıklı, yapılandırılmış ve Sony’nin önceki birinci parti yarış oyunundan (Drive Club) farklı olarak, üzerinde daha çok çalışılmış bir yarış simülatörüdür. Aynı zamanda fevkalade iyi grafikleriyle dikkat çekerek Sony’nin harika bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Bununla birlikte Sony, çevrimiçi odaklı bir yarış oyununa zorunlu bir dönüş yaptığını düşünüyoruz çünkü artık tek oyunculu araba yarışı oyunlarının popülerliğinin azaldığını görmekteyiz.

Gran Turismo Sport Oynanis inceleme Fiyat PS4

Spotlar çevrimiçi yarışlara geçerken, ben de Gran Turismo Sport gezisine solo kampanya modunda başladım. Bu mod bir dizi yarış senaryosu, dayanıklılık testi ve tur zorluklarını içeren ve öğreten bir mod. Hata yapınca yeniden başlatıp yeniden denemek, altın kupayı almak için tekrar tekrar yarışmak arcade bölümünde yapabileceğimiz başlıca etkinliklerden oldu. Oldukça az bir aktivite çeşitliliği var ancak eğlenceli ve teknik boyutu son derece iyi hazırlanmış kısacası gerçekten keyif aldığım bir mod oldu.

En İyi Oyuncu Mouse 2019 İncelemesi için TIKLAYINIZ!

En İyi Bluetooth Hoparlör 2019 İncelemesi için TIKLAYINIZ!

Gran Turismo Sport PS4’te iki kişilik oynanabiliyorGran Turismo Sport için ekşi sözlükte “gran turismo sport iki kişilik oynanıyor mu?” diye bir soru sorulmuş. Evet oynayabiliyorsunuz fakat arabanın içinden (HUD Modu) sürmenize izin vermiyor. Kamera açısı arabanın arkasından veya önünden olacak şekilde yarışabiliyorsunuz.

Gran Turismo Sport PS4 Türkçe

Evet Gran Turismo Sport arayüzü tamamen Türkçeyi destekliyor.

Gran Turismo Sport Fiyatı

Ben indirimde 50TL gibi bir fiyata satın almıştım. Şuan Gran Turismo Sport 179TL olarak playstation networkte satışta ve Gran Turismo Sport Dijital Deluxe versiyonu ise 219 TL olarak satılıyor. Bekleyip sağlam bir indirim yakalayabilirsiniz. Tüm bunların dışında bir de Gran Turismo Sport day one edition diye bir sürümü var bunu da araştırabilirsiniz. Ayrıca ben Gran Turismo Sport pc versiyonu yok diye biliyorum ama Gran Turismo Sport sistem gereksinimleri ya da Gran Turismo Sport full diye paylaşan sayfalar olmuş öyle duydum.

Polyphony Digital Gran Turismo Sport oyununda gerçekten sağlam bir çevrimiçi yarış alanı yaratmış. Spor Modu (Sport Mode) günlük çevrimiçi (online) yarışları barındıran bölümdür. Genellikle her 20 dakikada bir, saatlik olarak dönen ve ayrıca planlanan şampiyonluklar (henüz başlamamış olsalar da, birincisi 3 Kasım’da yapılacak olan) üzerine kurulmuş 3 yarış türü hazır bulunmaktadır.

Online Yarışlar

Gran Turismo Sport Fiyat PS4

Günlük etkinlikler açısından, yapmanız gereken tek şey yarışa kaydolmak, kalan zamanı beklemek ve Gran Tourismo Sport sizi tam bir insan topluluğuyla karşı karşıya getiren bir etkinliğe çekecek. Bu çoğu oyunda olan basit bir durum, ancak zamanlanmış yapısı ve neredeyse her zaman 20’den fazla kişiye karşı tam lobilerde yarışacağınız anlamına geliyor. Gran Turismo Sport çevirim içi yarış etkinliğinde uygun bir parkurdayken, şu ana kadar çok iyi ve adil yarışlar yaşadım, ancak ara sıra sinir bozucu Sebastian Vettels gibi içime düşmeye çalışan oyunculara da rastladım. Bu, Gran Turismo Sport’un tüm yarışçıların görmesi için PSN kimliğinizin yanında listelenen “Sporcu Derecelendirmesi” diye bir kriter ile çözmeye çalıştığı ve başardığı bir detay. Bu şekilde eğer ben güvenli bir sürüş sağlayıp kimseye çarpmamaya çalışırsam beni tehlikeli holigan oyuncuların ulaşamayacağı bir yarışla eşleştiriyor.

IRacing’in bu sporcu derecelendirmesiyle birlikte Gran Turismo Sport, bizi Sporcu Puanı temiz ps4 oyuncularıyla ve saygın yarışlarıyla ödüllendiriyor. Başkalarına çarpıp tüm yarışı katledenler sürekli batacaktır. Bütün bunlar ekranda gerçek zamanlı olarak gerçekleşiyor, bu yüzden uğraşmaya ve iletişim kurmaya gerek kalmıyor. Bilinçli çarpanlar anında ceza alıyor.

Arcade Mode, Gran Turismo Sport’un çevrimdışı çalışan tek bölümü
Tabiki çevirimiçi yarışların ve bölümlerin hepsi bir internet bağlantısı gerektiriyor; çevrimiçi yarışmak istemiyorsanız veya yarışamıyorsanız, “Arcade Mode” size kalan tek şey oluyor. Aynı zamanda etkileyici PlayStation VR işlevselliğinin de bulunduğu tek bölüm Arcade bölümüdür. Bilgisayara karşı oynanan bire bir yarışlar az olmasa da sınırlıdır, ancak VR gözlüklerle oynadığınız zaman ne kadar sürükleyici olabileceğine dair müthiş bir oyun olduğunu görürsünüz. Daha da önemlisi, DriveClub VR‘den çok daha stabil ve çok üstün. Uzaklarda hafif bir çözünürlük düşüşü yaşansada yakın nesneler gerçekten çok güzel görünüyor. Özellikle HUD’un (araba içi) kabine holografik olarak nasıl entegre edildiğini seviyorum ve oyundaki şoförümün gerçek hayatta bir tarafa yaslanmamı sağlayacak kadar gerçekçi olduğunu da belirtmek durumundayım.

Turismo Sport Alınır Mı?

Gran Turismo Sport iki kisilik PS4

Tekrar belirtmek gerekirse Arcade Modu, çevrimdışı çalışan Gran Turismo Sport‘un tek bölümüdür ve PSN‘e (playstation network) bağlı olmadığınız sürece sürüş testleri yapamaz, araba satın alamaz, göz alıcı fotoğraf modunda fotoğraf çekemez ve hatta ilerleme kaydedemezsiniz. Düzenli olarak bağlanamıyorsanız, Gran Turismo Sport’u almayı bizce düşünmemelisiniz.

Ancak PS4’te internete bağlanmakta bir sorun yoksa tavsiyem Sport modunu mutlaka denemeniz olur. Ben kesinlikle bir destekçi değilim sadece oyuncuyum ve kesinlikle bu oyunu sizlere tavsiye ediyorum. Online yarışlarda en çok zevk aldığım şey, kendimi planlı bir organizasyona dahil ederek eleme ve yarış programına girmek ve yarışın başlamasına ekranda geri sayımla beraber heyecanla beklemek oldu. Sporcu Notumu ve Sürücü Puanımı (temel olarak hızınızı ve başarınızı izleyen ikinci bir ölçüm) geliştirmeyi ihmal etmiyorum. Şu anda, birkaç gün boyunca değişmemiş olmalarına rağmen, bir avuç araba çeşidi ve oldukça dar bir çevrimiçi yarış seçeneği de canımı sıkmadı değil. Aynı parkuru art arda birkaç gün boyunca günde birkaç kez yarışmak zorunda kalıyorsunuz.

Gran Turismo Sport İçerikleri

İçeriğin azlığı gerçek bir problem gibi duruyor. Gran Turismo Sport’ta yalnızca 17 lokasyon ve 40 pist (ters pist dahil) ile Gran Turismo Sport, 2017’de çıkan iki büyük rakibinin pist sayısının sadece dörtte birine sahip. Yani bu da bizlere yarış esnasında oldukça fazla bir tekrar hissi yaratacağı anlamına geliyor. Ne yazık ki, Gran Turismo Sport‘ta sadece altı gerçek dünya parçası var. Bunlar: Kuzey Amerika, Güney Amerika, Almanya, İngiltere, Japonya ve Avustralya her biri birer pist ile temsil ediliyor.

Bu gerçek dünya parçaları (Willow Springs, Interlagos, Nürburgring, Brands Hatch, Suzuka ve Bathurst) Gran Turismo Sport’un kataloğunda en iyileridir. Dinamik hava veya aydınlatma olmadan F1 2016, Project CARS 2 ve hatta Forza Motorsport 7‘deki gibi aynı şekilde kendilerini canlı hissettirmiyorlar. Ama önceden hazırlanmış günün zaman seçenekleri de iyi görünüyor.

Kurgusal HaritaKalan 11 kurgusal harita, kalite bakımından önemli ölçüde farklı. Dragon Trail’in eğlenceli bölümleri ve harika bir zemini var; zaman zaman gerçek dışı bir şekilde geniş hissediyor ancak biraz daha temiz bir yarış yapmayı kolaylaştırıyor. Tokyo otoyol pisti gerçekten inandırıcı görünüyor, ancak süper dar ve temiz bir yarış için çok da elverişli değil. Garip olan Polyphony, geçmişine dokunmamış ve Grand Valley, Autumn Ring veya Seattle gibi alışılagelmiş haritaları yayınlamadı.

Gran Turismo Sport’a üç ralli pisti dâhil edilmiştir (ters düzeni de sayarsak altı). Ancak Dirt 4 ve Project CARS 2‘deki daha iyi off-road ve ralcross tecrübeleriyle karşılaştırıldığında çok basit olmuş diyebiliriz. Sanki yüzeyde kayıyor gibi hissediyorsunuz.

Otomobil listesi de özellikle hayal kırıklığı yaratıyor. Temsil edilen 33 markanın çoğu, önceden hazırlanmış, iki ila beş kez tekrar içeren tek bir modele sahip. Elbette, teknik olarak farklı otomobiller – kendi aero parçaları ve performans özelliklerine sahip – ancak kesinlikle çeşitlilik için ekstra bir şey yok.

Gran Turismo Sport Vision GT Fantasy Modelleri

Sonra Vision GT Fantasy modelleri var (bunlardan 30 kadarı var). Bu tür vahşi ve fütüristik arabalardan hoşlanan pek çok insan tanıyorum, ama şahsen, gerçek yarış arabaları yerine, bunları kolay kolay tercih etmem. Normal, modern LMP1 otomobillerine karşı tamamen çirkin görünüyorlar. Gran Turismo Sport ‘daki en eski otomobil 2009 yılına aittir.

Gran Turismo Sport’un araçlarındaki detay seviyesi şaşırtıcı olsa da, ürettiği otomobiller pastel boya ile çizilmiş gibi de gözükmüyor.

Gran Turismo Sport Turkce PS4
Polyphony, otantik görünümlü yarış arabaları oluşturmak için iyi bir düzenleyici ekledi, ancak geleneksel parça değiştirme sistemi daha yüzeysel şekilde açıldı. Bu, GT’nin 20 yıl sonra yapması için şimdiden denenen garip bir değişim gibi görünüyor. Ancak çevrimiçi yarışmanın buradaki ana odak noktası olduğu ve Spor Modu‘nun zaten katılan tüm otomobillere Performans Dengesi uyguladığı göz önüne alındığında, eski yükseltme sistemi büyük ölçüde baltalanacaktı.

Yine de, bazı insanların bu tür değişiklikleri kolay kolay alışacağına inanmıyorum. Gran Tourismo Sport’un daha kendine özgü detayları var. Mesela, tek bir orijinal GT parçasını alamadık, ancak bir saat üreticisi için özel bir showroom aldık. Evet bu durum kimseye zarar vermez ve TAG’ın motor yarışları ile sıkı bir ilişkiye sahip olduğunu biliyorum, ancak oyuncu bayrağı simgelerinin bir kişinin PSN hesabının uyruğu tarafından belirlenmesi ve gerçek uyruğuna göre belirlenmesine öncelik verilmesi garip bir şey. Aynısı, otomobil kültüründeki önemli anları, Stalin’in seçilmesi ve Björk’ün ilk solo albümünün piyasaya sürülmesi gibi dünya olaylarının gerçek bir dağınık spreyi ile senkronize etmemizi sağlayan tuhaf slayt gösterisi için de geçerli.

Gran Turismo Sport SonuçBirçok yönden Gran Tourismo Sport, on yılı aşkın süredir piyasaya sürülen en parlak Gran Turismo oyunudur. Harika görünüyor, harika hissediyor ve oynanış olarak tüm detaylar dikkatlice ve iyi bir şekilde uygulandı. Bununla birlikte, araba ve parça içeriğinin azlığı gerçekten acı veriyor ve Gran Tourismo Sport’un büyük çoğunluğunun yalnızca çevrimiçi niteliği olması endişe verici. Genel olarak sadece ana rakipleri kadar eksiksiz değil.