The Witness yıllarca gelişimini sürdürerek, bu tarz oyunlarda (puzzle) çığır açan, oyun anlayışını değiştiren bir deneyimdir. The Witness garip bir fantastik ada etrafında dolaşıp bir dizi labirent bulmacasını çözdüğünüz bir oyundur. Bu tarz oyunlar çok çeşitli ve ileri zorluktaki bölümlere gelmeden önce sizi başlangıç ​​noktasından sonuna götüren basit çizgilerle başlayabilir, ancak yine de bir dizi dokunmatik ekran labirentinin etrafında çizgiler izliyor, ardından bir sonraki sırayı bulmak için dolaşıyorsunuz. Bir daha, bir daha ve bir defa daha.

the witness oynanis inceleme turkce ps4 film

Önceleri bunun bir sorun olduğunu düşündüm, ama daha fazla deneyimleyerek, yaptığınız her şeyin yani labirent bulmacaları çözmekten şikayet etmenin; bir Mario oyununda yaptığınız her şeyin; yani koşup zıpladığından şikayet etmek gibi olduğunu düşünüyorum. Önemli olan ne yaptığınız değil, oyunun mekaniğini nasıl geliştirdiğidir. Daha sonra becerilerinizi geliştirmeye ve test etmeye devam edersiniz. Bu, tüm bu deneyimin ne kadar ilgi çekici hale geldiği ile ilgilidir.

The Witness’da başlarda bu deneyim garip ve takıntılı bir şekilde tekrarlayıcıdır. İlerledikçe oyunun ada tasarımına ve mükemmel görsel ve işitsel mekaniklerine alıştığınız zaman The Witness çoğu kişiyi kendine çekecektir

En İyi Oyuncu Mouse 2019 İncelememiz için TIKLAYINIZ!

En İyi Bluetooth Hoparlör 2019 İncelememiz için TIKLAYANIZ!

The Witness Grafikler

the witness oynanis inceleme turkce ps4 indir

The Witness oyununda yeni bölgeleri keşfederken, kayalık zirvelere tırmanırken, parıldayan sahil şeridinde yürüyüp gizemli tesisler keşfederken, içi garip labirent dolu kaleler ve terkedilmiş mekanlardan geçerken keşfetmek bir zevktir. The Witness, gerçekçiliğe girmiyor, ancak parlak renkleri, karmaşık formları ve canlı bitki örtüsüyle, neredeyse aşırı derecede gerçekçi ve özenli ayrıntılara sahip bir dünya yaratıyor.Her şey, hassasiyetle oluşturulmuş ve yerleştirilmiş gibi görünüyor ve bazı durumlarda, manzarayı bulmacaları ve sahneyi dönüştüren bulmacaları içine alan bir oyun. Müzik yok, hatta kuş sesi, sadece ayak sesleriniz, ağaçlardaki meltem ve su seslerinin verdiği his inkâr edilemez.

The Witness Bulmacalar (Puzzle)

The Witness, bizce puzzle oyunları sevmeyenler için alışılageldik olmasada bir sürü yapboz için yapılmış atmosferik bir oyundan daha fazlasıdır. Gerçek dehası tasarımda yatıyor. Bulmacalar, ustaca düzenlenmiştir ve en baştakiler herkesin çözebileceği durumdadır. Genel olarak konuşursak, bir gruptaki ilk bulmacalar bazı yeni bükümler, yeni kurallar veya yeni kısıtlamalar getirirken, sonraki bulmacalar bu yeni varyasyonları ayrıntılı olarak içerir.

the witness oynanis inceleme turkce ps4 platform

Oynarken bulmacalar zorlaşıyor, ancak bir şekilde oyun size nasıl oynayacağınızı öğretiyor. Bunu, bir öğretici kadar sıkıcı bir şekilde yapmaz. Küçük deneyimler yoluyla bunu başarır. Yine de bazen oldukça erken bir şekilde başa çıkmakta zorlanacağınız bulmacalarla karşılaşacaksınız. The Witness gibi oyunları çok sevmeyen ben başlarda baya zorlandım ama yine de deneyerek başardığımda oyun gerçekten mükemmel bir anlam ifade etti. Haz aldım desek yanlış olmaz

The Witness Keşif

Bulmacalar ve keşif ayrıca ayrılmaz bir şekilde bağlantılı görünüyor. Bulmacaları çözmek, yeni bir alan açabilir veya adanın görünen uzak bölgeleri arasında yeni yollar açarak bir seti tamamladığınızda zafer hissi katabilir. Bu arada, keşfe çıkmak size sinir bozucu bazı bulmacalardan kurtulmanızı sağlar ve bir soluk verir, kaçmanıza, farklı bir diziyi denemenize ve daha sonra yeni fikirlerle yeniden toplanıp tazelenmiş hissetmenize izin verir. Oyunun doğrusal olmayan doğası, başınızı bir duvara vurarak meydan okuduğunuzu hissetmenizi sağlar. The Witness‘ta sıkışıp kalmayacaksınız (olacak) ama sıkışmış olmak, bir şekilde, oyun çözme sürecinin bir parçası.
Ve her şeyden önce tüm bulmacalar ve keşifler oyunun ana temasıdır. The Witness tam olarak neyle ilgilidir? Burada tanıtım filmi yok ve arka plan hikayesini anlatan kolay günlükler veya sesli kayıtlar yok. Adanın etrafına dağılmış ses kayıtları var, ancak bunlar, bazen bir temanın altını çizen, bir bulmaca dizisini anlamanıza yardımcı olmak için tasarlanmış, diğer çalışmalardan gelen kayıtlar gibi görünüyor.

Garip figürler (belki heykeller, belki taş veya lav içinde korunmuş figürler) yaratılış, korku, güç, sevgi veya şiddet tablosunda sıkışmış gibi gözükse de, bizce hikayeleri oyunda anlatıldığından daha fazlası olmalı. Reddit forumlarında ateşli tartışmalara yol açan türden bir şey, ancak The Witness bir adadan daha fazlasını keşfetmenizi ve labirentten başka bir şeye odaklanmanızı istediği an başarılı olacağı kanaatindeyiz.

The Witness Oyun Mekaniği

Oyunun mekaniği konusunda size daha fazla anlatmak istiyorum. Size oyunun zekice ölçek ve simetri kullanımından ya da belirli bulmacalar için ses faktörlerinin örneklerinden bahsetmek isterim. The Witness, onun ne kadar zekice hazırlandığını, bir şeyin hayati bir durum olduğunu düşünmeni sağlayarak, sonraları, aslında öyle olmadığını söylemesini istiyorum. Yani bulmacaların sonunda gerçekten bir anlam çıkarsa gerçekten kendinden uzun bir süre bahsettirebilir. Elbette, çözemediğiniz bulmacalarda (videoda olduğu gibi 🙂 ) canınızı sıkan, ve sonradan neyin ortaya çıkacağını kavrayamadığımız zamanlar vardır. The Witness oyununda sizi, ileri düzeyde bir matematik dersine kazara oturan aptal bir çocuk gibi hissetmekten vazgeçtiğiniz zamanlar vardır. Yine de nadiren sadist, kasten kaba veya haksız hissettiriyor. Git, öyle görünüyor. Keşfet, başka bir şey yap ve hazır olduğunda gel.

the witness oynanis inceleme turkce ps4 apk

Dürüst olacağım. The Witness‘ı sevmeyi beklemiyordum. Ben büyük bulmaca oyunları hayranı değilim ve Braid’i (oyunun tasarımcılarından) mekanik olarak ilgi çekici buldum, ancak Blow’ın yazı stiline ve balyozla göze çarpan zarif sanatsal iddialarına ağırlık verdim. Daha önce, The Witness’i iTunes mağazasından almaya hazırdım, sanat gibi görünmek için giydirilmiş ücretsiz yapboz saçmalığı gibi miydi acaba? Ancak, dakika dakika, saat saat, dönüştürüldüm ve tamamen ikna oldum. The Witness, herkes için olmasada oldukça duygusal anlar, heyecan ve gerginlik nedeniyle, beyinsel bir deneyim. Bunu elde edenler için bir dönüm noktası oyunu olabilir.

Sonuç

The Witness muhteşem bir ada ortamına yayılan aynı basit labirent bulmacasının varyasyonlarından başka bir şey değil.

Bununla birlikte, görseller, ses, atmosfer ve parlak bir yapı (amansız, eğlenceli, yaratıcı bir bulmaca tasarımından bahsetmiyorum bile) onu çok daha fazla bir şeye dönüştürmeliler bence. The Witness’ın bir şaheser olup olmadığı konusunda kendi fikriniz olacak, ancak bu sanatsal, serebral bilinmezlik oyun takıntılarının ortaya çıkardığı bir tür.Artıları

    Parlak, güzel yapılandırılmış bir puzzle oyunu

    Çarpıcı görseller ve etkileyici ses

    Büyüleyici ada teması

    Gizemli, büyük fikirlerle dolu oyun bölümleri

Eksileri

    Duygusal olmaktan daha fazla beyin jimnastiği

    Bu tarz oyunları sevmeyenler 10 dakika oynayıp bırakabilir.

The Witness Anahtar Özellikler

PS4 Fiyatı: 166 TL Satın Almak İçin TIKLAYIN

PC Fiyatı: 59 TL Satın Almak İçin TIKLAYIN

PS4 (test edilmiş), PC‘de mevcut