Acronis True image 2018 Kullanımı (Türkçe Anlatım) Dünyanın en iyi yedekleme yazılımı !

Acronis True image 2018 dünyanın en iyi yedekleme ve imaj alma programlarından biridir. Acronis True image 2018 bir önceki 2017 versiyonuna çok benzer bir arayüz ile karşımıza çıkıyor. Şuan için Türkçe dil seçeneği programda mevcut olmasa da videomuzu izlediğiniz takdirde herkesin bu programı rahatlıkla kullanabileceğine inanıyoruz.

VE PROGRAMIN 2019 VERSİYONU ÇIKTI, BİZDE İNCELEDİK BUYRUN:Acronis True image 2018 yedekleme ayarları bilgilinet bilgili net

Acronis True image toplamda 7 ana bölümden oluşuyor. Bunları tek tek açıklamak gerekir diyerek ilk bölüm olan yedekleme kısmından başlamak istiyorum. Bu bölümde yukarıda backup, activity ve recovery bölümleri var ve backup kısmından hangi kaynağı nereye yedekleyeceğimiz bizlere soruluyor ve ilgili lokasyonları ayarladıktan sonra basit bir şekilde hemen yedeğinizi alabilir ve dosyalarınızı güvenle saklayabilirsiniz. Farklı ayarlar uygulamak istiyorsak yine aynı bölümde bulunan options butonuna tıklayarak hemen ilk olarak Acronis True image 2018de karşımıza çıkan “Schedule” yani günlük, haftalık, aylık gibi seçeneklerle otomatik yedekleme ayarlarını yapabilirsiniz. Sonra hemen yanındaki “backup scheme” butonuna tıklayarak “full, incremental ya da differental” şemalarından birini seçerek Acronis True image 2018 yedekleme şemasını ayarlayabilirsiniz. Peki nedir bu şemalar?

Acronis True image 2018 Şemalar (Backup Schemes)

Acronis True image 2018 şemalar bilgilinet bilgili net

Full Backup: Her başlayan yedeklemede bilgisayarınızda a’dan z’ye ne var ne yok her şeyi en baştan yedekleyen şemadır. Yani ben Acronis True image 2018’de bir yedek alırım ve aylar sonra yeni baştan bir yedek daha alıp eskisini silerim diyorsanız bunu seçin.

Incremental Backup: Acronis True image 2018’de ön ayarlı olarak bu seçenek gelir. Bir yedek aldınız ve o yedeğiniz ilgili yerde dururken yeni bir yedek zamanı geldiğinde Acronis True image önceki yedeğinizdeki aynı dosyaları değiştirmeden, bilgisayarınızdaki ekstra değişklikleri ya da yeni dosyaları önceki yedeğinizin üzerine işler. Bu şekilde hemen yeni bir yedek almanız hem uzun saatler sürmez hem de yedeğiniz çok kısa sürelerde yedeklemeyi ayarlarsanız güncel kalır.
Differental Backup: Acronis True image 2018’de bu seçenekte ilk yedeğinizi alırsınız ve yeni bir yedekleme başlatılırken bu aldığınız birinci yedeğiniz sabit kalıp üzerine yeni ne varsa ekler. Daha sonra üçüncü bir yedek alma işleminde yine birinci yedeğinizin üzerine tekrar olarak yeni ne varsa sil baştan ekler. Bu seçeneği şöyle örnek verebiliriz: mesela ilk yedeğiniz bilgisayarınızın sistem dosyaları olur ve diğer tüm yeni yedeklemelerinizde yedeği alınan sistem dosyalarının üzerine tüm kişisel programlarınızın belgelerinizin yedeği alınır.

Acronis True image bunların dışında custom scheme seçeneği de sunmakla beraber günlük ev kullanıcılarına benim önerim önerilen ayarla yani incremental backup şemasıyla yedeklerinizi almanızdır.

Acronis True image 2018 Bildirim Ayarları (Notifications)

Bildirimler yani “notifications” bölümünden “şu kadar hafıza alanı kalınca beni uyar(mesela 100mb)” gibi bir ayar yapmakla beraber email ayarlarınızı girerek bu bildirimleri mail olarak da alabiliyorsunuz.

Acronis True image Diğer Yedekleme Ayarları

“Exclusions” yani dışlamalar bölümünden yedekleme sırasında hangi dosyaların yedeğini almak istemiyorsak ilgili yere giriyoruz. “Advanced” yani gelişmiş bölümünde ise yedeklememize şifre koymak, ön komut ayarlama, alınacak yedeğimizin boyutlarını belirleme (mesela 100gblık dosyalar şeklinde ayırsın), yedek onaylama, yedeğin bir kopyasını başka bir lokasyona da kopyalama, çıkarılabilir medya yedeği ayarlamaları (Çıkarılabilir ortama yedeklerken, bu medyaya ek bileşenler yazarak önyüklenebilir hale getirebilirsiniz. Böylece, ayrı bir önyüklenebilir diske ihtiyacınız olmayacaktır), hata engelleme, dosya güvenlik seviyesi ayarlamaları, yedekleme işleminden sonra bilgisayarınızın nasıl davranması gerektiğinin ayarları Acronis True image (Computer Shutdown) ve de performans ayarlarını bulabilirsiniz.

Acronis True image 2018 Klasörleri ve Dosyaları Arşivleme (Archive Files and Folders)Acronis True image 2018 dosya arşivleme bilgilinet bilgili net

Bu bölümde bize bilgisayarımızdaki büyük dosyaları analiz ederek bu dosyaları Acronis Cloud System (Acronis Bulut Sistemi) ortamına atarak bilgisayarınızda ekstra yer açın diyor. Ve Acronis True image 2018  bunu görsel bir şekilde bize anlatıyor. Tüm bunları yaparken bu dosyalarımıza 256 Bit Aes şifresi koyabileceğimizi ve dünya üzerinde bir yer seçerek dosyalarımızı istediğimiz bir bölgede yedekleyip tüm bunlara tarayıcımızla basit bir şekilde ulaşabileceğimizi anlatıyor.

Acronis True image 2018 S Senkronizasyon (Sync)

Acronis True image 2018 senkronizasyon bilgilinet bilgili net

Acronis True image sadece bilgisayarlarımızı değil aynı zamanda cep telefonlarımızın, tabletlerimizin de yedeğini almak mümkün. Hatta bu alınan yedekleri Acronis Mobile Backup gibi uygulamaları telefona indirmekle tüm PC, telefon ve tabletlerde senkronizasyon sağlayabiliyoruz.

Acronis True image 2018 Araçlar (Tools)

Acronis True image 2018 araçlar bilgilinet bilgili net

Bu bölümde “

  • Disk Klonlama Clone Disk,
  • Kurtarma Medyası Oluşturma Rescue Media Builder,
  • Acronis Universal Geri Yükleme,
  • Cep telefonunuzdan bigisayarınızı yönetebileceğiniz Parallels Access,
  • Güvensiz bir işlemi önceden deneyebileceğiniz Try & Decide,
  • Sistem Temizleme System Clean-up,
  • Diskinizin belirli bir bölümüne parola koyarak ekstra güvenlik sağlayabileceğiniz Acronis Secure Zone,
  • Eski sil baştan sıfır bir hale getirmeye yarayan Acronis DriveCleanser
  • ve diğer üçüncü parti uygulamarı Third Party Tools gibi araçlar mevcut.

Acronis True image Aktif Koruma (Active Protection)
Acronis True image 2018 aktif koruma bilgilinet bilgili net

Acronis True image 2018 Active Protection hizmeti açık olduğunda, gerçek zamanlı mod kullanarak bilgisayarınızda çalışan işlemleri izler. Dosyalarınızı şifrelemeye çalışan üçüncü taraf bir işlem algıladığında, hizmet size bu bilgiyi verir ve işlemin dosyalarınızı değiştirmesine veya işlemin engellenmesine izin vermek isteyip istemediğinizi sorar.

Acronis Active Protection ayarlarını yapılandırabilir ve koruma işlemini çeşitli yerlerden kontrol edebilirsiniz:

Acronis True image Aktif Koruma Kontrol Paneli (Active Protection)
Gösterge tablosu, koruma işlemi ile ilgili bir dizi istatistik verisini temsil eder ve izin listesi ve hariç tutma gibi ana Acronis Etkin Koruma ayarlarını yapılandırmanızı sağlar.

Kontrol panelini açmak için Acronis True Image 2018’i başlatın ve ardından kenar çubuğunda Etkin Koruma’yı tıklatın.
Gösterge tablosu aşağıdakileri yapmanıza izin verir:

Acronis Active Protection hizmetini açma ve kapatma,
İzin listesini yönetme işlemi: Bu liste, uygulamalara güvenmenizi veya engellemenizi sağlar.
Hariç tutmaları yönetme: Fidye virüslerinden korumak istemediğiniz dosyaları ve klasörleri belirtmek için hariç tutma listesini kullanın.
Gerçek zamanlı modda izleme: Analiz edilen süreçlerin mevcut sayısını ve mevcut korunan dosyaların sayısını izlememizi sağlar.

Acronis True image 2018 Hesap Ayarları (Account)

Acronis True image 2018 hesap ayarları bilgilinet bilgili net

Bu bölümde lisans ayarlarınızı yönetebilir, cloud sistemini deneyebilir veya lisansınızı yükselterek cloud sistemine abone olabilirsiniz.

Acronis True image 2018 Genel Ayarlar (Settings)Acronis True image 2018 genel ayarlar bilgilinet bilgili net

Bu bölümde Battery Power Saving: pil gücünde çalışırken yedekleme yapma ayarı,

Mobile Backup Location: mobil yedeklerinin nereye kaydedileceği,

Customer Experience Program: Acronis müşteri tecrübesi programına katılma,

Notifications: Email bildirim ayarları,

Backup Settings Transfer: Yedekleme ayarlarının başka bir yere transferi ayarlarını yapılandırabilirsiniz.

Son Söz

Acronis True image 2018 programını yıllardır kullanmaktayım ve emin olun tek bir veri kaybı yaşamadım. Dosyalarımı yedekleyerek hiç gözüm arkada kalmadı. Dünyaca ünlü Acronis markası müşterilerinin arkasında duruyor ve yeri geldikçe bazı indirim fırsatlarını yakalayabiliyorsunuz. Fotoğraflarınız, programlarınız, dosyalarınız sizin için önemliyse kesinlikle Acronis True image 2018 programını kullanın… İlgili detaylar videomuzda da mevcuttur. Herhangi bir sorununuzda burada olacağımı belirtir, bu makaleyi yazmamda bana destek olan Acronis ekibine saygılarımı sunarım…Resmi sitesinde programı satın almak veya fiyatını öğrenmek için aşağıdaki butona tıklayabilirsiniz…


bilgilinet anasayfa acronis true image 2018