WATTPAD UYGULAMASI

Telefon veya tabletlerde ya da bilgisayarınızda ücretsiz kitap okuyabileceğiniz bir uygulamayı inceliyoruz Wattpad. Wattpad şuan android ve ios sistemlerinde ücretsiz olarak sunulmakta. Öncelikle uygulamayı marketten indirerek telefonumuza kuruyoruz. Sonra ya kendi sistemine üye oluyoruz ya da facebook gibi bağlantı butonuna tıklayarak oradan sisteme giriş hakkı elde ediyoruz. Uygulamaya girdikten sonra ana sayfa karşımıza çıkıyor. Burada sağ üst tarafta yeni kişi ekleme butonu ile arama simgesi yani büyüteç var. Yeni kişi ekleme butonu ile bul bölümünden önerilen kişileri ekleyebilir onların okudukları kitapları görebilir ya da kitap yazarlarını ekleyebiliriz. Yine aynı bölümde davet et kısmına tıklayarak facebook, twitter, sms bölümleriyle ya da farklı uygulamalar aracılığı ile arkadaşlarımızı bu uygulamaya davet edebilir beraber aynı kitapları okuyabilir etkileşimde bulunabilirsiniz.

wattpad

Wattpad Kitap Türleri

Wattpad uygulamasında ana sayfada önerilen kitapların bulunduğu bölümün yanında kitap türlerinden seçim yapabileceğimiz bölümler de var. Bunlar: Romantizm, Bilim Kurgu, Fantastik, Mizah, Aksiyon, Genel Kurgu, Genç Kurgu, Genç Kız Edebiyatı, Gizem/Gerilim, Hayran Kurgu, Klasikler, Korku, Kurgu Olmayan, Kurt Adam, Kısa Hikâye, Macera, Paranormal, Rastgele, Spiritüel, Tarihi Kurgu, Vampir ve Şiir gibi kitap türleri mevcut. Bu bölümlerden birini seçip tıkladığımızda (mesela maceraya tıkladığımızı varsayıyorum) karşımıza kitaplar geliyor. Kitapların hemen yanlarında kitabın türü, kaç kişi tarafından okunmuş, kaç bölümden oluşuyor ve kitabın tanıtım yazısı karşımıza çıkıyor. Yine aynı bölümde yani kitap türüne tıkladığımız zaman neler popüler, neler yükselişte yani trend olanlar ve neler yeni gibi bölümler de bize sunuluyor. Oldukça geniş kitap yelpazesi mevcut. Ama sizde benim gibi günümüzde kitap reyonlarındaki en çok satan kitapları buradan ücretsiz bulacağınıza inanıp aratırsanız bulursunuz evet ama sadece tanıtım yazısını okuyabilirsiniz. Yani öyle dışardaki her aradığınız kitabı bulamazsınız. Ben Wattpad uygulamasında Atatürk’ün Nutuk kitabını araştırıp buradan buldum fakat Adam Fawer’in Olasılıksız adlı kitabını tıkladığımda sadece tanıtım yazılarını okuyabilmiştim. Yani sizde araştırdığınız kitapları bulabilirsiniz ama bunun çok düşük bir ihtimal olduğunu söylemeliyim.

Sevgili Amatör Yazarlarımız Dikkat Wattpad İle Ünlü Olabilirsiniz!

Wattpad uygulamasında alt tarafta yine ana sayfa, kitaplığım, hikâye ekle, mesajlarım ve profilim şeklinde beş bölüm mevcut. Şimdi sıkı durun sizde kendinizi deneyebilir, yeni hikâyeler kitaplar yazarak burada paylaşabilir ve ünlü olabilirsiniz. Kendinizi tanıtma amacınız ya da bu konuda kendinizi test etme gibi şeyler arıyorsunuz burası birinci adımınız olabilir. Bu şekilde araştırırsanız birçok kişinin Wattpad ile ünlendiğini göreceksiniz. Öyleki ismini şuan hatırlayamadığım bir arkadaş burada yazdığı bir kitap sayesinde ünlenip Ankara’da bir imza günü bile düzenlemişti. Böyle bir yeteneğiniz merakınız varsa ısrarla Wattpad uygulaması tavsiyemizdir.

Önerilen E Kitap Okuyucu ! İnceleme

www.bilgilinet.net