4.5g nedir?

4.5g ye merhaba diyerek teknolojide yeni bir döneme girdik. Peki 4.5g nedir? Geçen seneden beri ülkemizin değil 4g ye 5g ye hazırlanmış olması gerek diyerek birçok eleştiri alan ülkemizde 4.5g ye bir nebzede olsa giriş yapmış bulunuyoruz. Peki neden 4g değil 5g değil 4.5g ? Buna zenginleştirilmiş içerik barındıran zenginleştirilmiş teknoloji barındıran 4g teknolojisi diyoruz. Elbette bağlantı hızında büyük farklılıklar var fakat gsm şirketleri ülkemizde henüz buna hazır değiller (baz istasyonlarının 9da birinin hazır olması gibi…).

4.5g nedir

Skype, facebook, whatsapp gibi iletişim uygulamalarında bazen görüntü kalitesinin düşüklüğü bazen ses kalitesinde kayıp hatta ve hatta kopukluklar her daim yaşayabiliyorduk. İşte örnek verecek olursak 4.5g nin yaygınlaşmasıyla beraber bu sorunlar çözüme kavuşarak daha hızlı ve stabil bir bağlantıya sahip olacağız. Ya da upload veya download yaparken ciddi dakikalar kazanacağız. İşte tüm bu örneklerle teknik olarak daha ayrıntıya girmesemde az buz neyin ne olacağını tahmin edebiliyoruz. Peki ya sonra?Gsm şirketlerinin “100 katı fatura geldi” ya da “internetim sınırı aşmış” gibi sorunlarla davalık olduğunu geçtiğimiz 10 yıl içerisinde hepimiz duymuşuzdur. İşte 4.5g ile yine gsm şirketleriyle tüketicilerin yeniden karşı karşıya kalmaları yine söz konusu olacak. Veya gerek yurt dışı aramalarla internet üzerinden görüşmelerle fazladan kazanan gsm şirketleri 4.5g nin yerleşmesiyle beraber başka tür kazanç kapılarını açacak. Nasıl mı? Halihazırda içerik sağlayan servislerle beraber abonelik sağlayarak kazanan gsm şirketleri 4.5g ile beraber önümüzdeki 10 yıl boyunca bu sektörde daha ön planda olmaya çalışacaklar ve ani olarak kendilerini bu sektörde bulan şirketler bocalayıp nitelikli eserler sunamayıp yine tüketici eleştirileri alacaklardır. Yani başka bir deyişle olan yine tüketiciye olacak desek yeridir.

Hemen 4.5g ye atılmalımıyız? Olabilir ama hemen bugün yarın jet hızında bağlantı hızı beklerseniz pişman olacağınız bir gerçek. Kaldıki şu sıralar sosyal platformlarda 4.5g ile ilgili komik durumları gösteren eleştiren capsler mevcut. Buraya tıklayarak bir çok caps e ulaşabilirsiniz. Aklınızdaki diğer sorularınız için yorum kısmını kullanabilirsiniz. Tekrar Bilgilinet.net ailesi olarak önceliğimizin siz olduğunu belirtir jet hızında bağlantılar dileriz… (4.5g nedir?)