Amazon Artık Türkçe

Amazon Artık Türkçe üstelik 49 dolar ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava. Online alışverişte dünyaca ünlü şirket (hatta dünyanın 1 numarası desek yanlış olmaz) yıllardır farklı dillerde hizmet vermekteydi. Amerikan şirketi Amazon sürpriz bir kara alarak Türkçe dil desteğini sunduğunu açıkladı ve öylede oldu.
Ee hani nerde Amazon.com.tr dediğinizi duyar gibiyim. Başlangıç olarak yaklaşık 1 hafta önce bu karar alındı ve şuan için amazon.de adresi üzerinden (Almanya) dil seçeneklerinde Türkçe seçeneği mevcut. Başlangıçta bende oley dedim ama biraz siteyi karıştırdığım zaman bunun aslında çok da oleylik bir durum olmadığını gördüm. Yani evet Türkçe ama sadece kullanıcı ara yüzündeki temel başlıklar ve içerikler Türkçe olmuş durumda. Ama kısa zamanda ki 2017 başları olduğu söyleniyor sitenin tamamen Türkçe olacağı yönünde göstergeler mevcut.
Bir yabancı alışveriş sitesindeki alışveriş probleminin başında gümrük problemi geliyor. Yani yurt dışından aldığım bir ürün (Ebay, Aliexpress…) ülkeme gümrükte takılmadan girer mi? Açık konuşmak gerekirse yaptığım araştırmalar sonucunda 50 Euro ve altındaki herhangi bir ürünün takılmayacağı kanaatindeyim. Bunun dışında elektronik ürünler gibi dijital aletler alıyorsanız iki kere düşünün derim. Çünkü ben yaklaşık 100 euro değerinde bir ürün aldığımda ve bu ürün gümrüğe takıldığında, ödenen toplam miktar ülkemizdeki fiyatlarıyla yakın hatta daha fazla meblağlarla karşımıza çıkabilir.

Herhangi Bir Sorun Olursa ?

amazon artık türkçe 2
Peki aldığımız ürün gümrüğe takılırsa ne olur? Amazon üzerinden konuşmak gerekirse bu sorun için ürün alışverişi sırasında amazon belirli bir depozito alıyor ve ürünün gümrükteki vergisini de ödeyerek size ulaştırıyor. Yada yine depozito alıyor ve ürün takılmazsa o parayı olduğu gibi hesabınıza (artık nasıl ödeme yapmışsanız) geri aktarıyor. Böyle bir durum sakıncalı mıdır? Hayır. Dünyaca yaygın olan böyle bir sitede bunun olması mümkün değil. Gönül rahatlığıyla böyle bir işlem gerçekleştirebilirsiniz.

Herhangi bir sorun yaşanırsa Amazon’un Türkçe olacak şekilde müşteri desteği de başlamış durumda.
Sonuca gelirsek… Böyle bir sitenin şuan için böyle bir adım atması gerçekten büyük bir adım. Arkasının geleceğinden ve yakında tamamen Türkçe bir Amazon ile karşılaşacağımızdan adım gibi eminim. Yurt dışı Amazon veya diğer sitelerden alışveriş yapan dostlarımız yorumlar kısmında bizimle tecrübelerini paylaşırsa bizleri aydınlatırlarsa çok sevinirim. Bilgilinet ailesi olarak yorumlarınız bizim için değerlidir ve sorularınıza kısa zamanda cevap vereceğimizi belirtir iyi alışverişler dilerim.