Blueskysea Araç içi Kamera Teknik Özellikleri

 1. Blueskysea araç içi kamera ekransız ve yalnızca 90 x 29 x 38 mm küçük boyutludur.
 2. Küçük boyutta koyu renkli alt taban.
 3. Ağırlığı 75 g’dır.
 4. Novatek GM8135S işlemci kullanmaktadır.
 5. Sony IMX323 2M CMOS sensörü kullanılmaktadır.
 6. Maksimum çözünürlük: 1920 × 1080 @ 30fps
 7. Açıklık: F / 1,8’dir.
 8. Bit hızı: 12 Mbps’dir.
 9. Videoları MP4 formatı ile göstermektedir.
 10. Videolarında saat ve tarih damgası göstermektedir.
 11. Arabirim: Micro SD / TF, USB2.0
 12. 64 GB MicroSD kartlara kadar desteklemektedir.
 13.  WIFI ile bağlanabilme, görüntüleri harici cihazlar üzerinden görüntüleme, indirme ve ayar değişikliği yapabilme imkânı sunmaktadır.
 14.  Geceleri gelişmiş video kalitesi için düşük ışık sensörüyle donatılmış 156 ° derece ultra geniş açılı lens vardır.
 15. Çalışma sıcaklığı: -20 ° C ile 70 ° C (-4 ° F ila 158 ° F)’de işlem görmektedir.
 16. Dâhili mikrofon ve hoparlör bulunmaktadır.
 17. Sesli bildirimleri mevcuttur.
 18.  Kamera daha kolay ayarlamalar için 360 derece döndürmeyi destekler.
 19.  G-sensörü tarafından tetiklenen, G-sensörü tarafından bir etki tespit edildiğinde, kamera video kaydını otomatik olarak başlatır (donanım dâhil değildir). 
 20. Dosyayı kilitle düğmesi vardır.
 21. Android / iOS için uygulamaları mevcuttur.
 22. Pil Ömrü: Kutu içinde gelen çakmaklık şarj aleti ile cihazınız çalışmaktadır.
 23. Akü yerine 2 dâhili kondansatör kullanılmıştır.
 24. OSD Dili: Çince (Basitleştirilmiş), Rusça, İngilizce
BLUESKYSEA B1W Kutusu

araç içi kamera blueskysea b1w kutusu

Kutu içinden çıkanlar:

araç içi kamera blueskysea b1w kutu içindekiler

Blueskysea araç içi kameranın kutusunun içinden:

1 adet Araba DVR B1W

1 adet Araç Şarj Kablosu

5 adet Klipsler

2 x 3m çıkartmaları

1 adet Kurulum Aracı

1 adet USB Veri Kablosu

1 adet Kullanım Kılavuz

BLUESKYSEA B1W ARAÇ İÇİ KAMERASI İNCELEMESİ

Blueskysea, birkaç yıldan beri iyi bilinen bir pano üreticisidir.2017 yılının Aralık ayında kendi tasarımlarının ilk kamerasını çıkardılar. Blueskysea b1w’nin video kalitesi gündüz iyi, gece ise ortalama bir görüntü vermektedir. Gündüz ve gece ile ilgili video ve alınan resimler alt tarafta gösterilmektedir.

İlk olarak sabah saatlerindeki Blueskysea b1w araç içi kamerasından aldığımız fotoğraf ve video ya göz atalım.

araç içi kamera blueskysea b1w sabah foto

Blueskysea b1w araç içi kamerasının ilk önce aldığımız fotoğrafa baktığımızda tarih ve saat kısmı alt merkezde yer almakta ve güzel görünmekle beraber fotoğraf bulanık ve plaka seçme şansımızın olmayacağı bir görüntü veriyor. Blueskysea b1w aldığımız fotoğrafın kötü olduğunu söyleyebiliriz.

Blueskysea b1w araç kamerasının videosunu incelediğimizde ilk göze çarpan yansıma olmuştur. Sol alt tarafta beyaz ile yazılmış tarih ve saatin olduğu kısım da görünmektedir. Araç kamerasının Geniş açısı da görünmektedir. Plaka okuma işlemi ise araç takip mesafesi kısa olursa eğer kolay bir şekilde öneki aracın plakası görülmekte ama mesafe uzun olduğu takdirde plaka okunamamaktadır. Görüntü kalitesi çok iyi olmamakla birlikte güzel bir çekim gerçekleştirmiştir.

Şimdi ise günbatımı Blueskysea b1w araç içi kamerasından aldığımız fotoğraf ve videoyu inceleyelim.

araç içi kamera blueskysea b1w akşam üstü foto

İlk olarak yine fotoğrafa bakıp inceleyelim. İlk fotoğrafta olduğu gibi bu fotoğrafta da bulanık, görüntü kötü ve plaka okuma işlemi mümkün olmamıştır.

Yine aynı şekilde bu videoyu incelediğimizde de aynı sorunla karşılaşmaktayız. Yansıma yine ön plana çıkmakta ve rahatsız etmektedir. Tarih ve saat kısmı belirgin olarak sol alt tarafta güzel gözle görünüp herhangi bir parlama veya yansımada görüntü kaybı olmamakta ve rahat okunacak şekilde bulunmaktadır. Güneşli havalar da ise güneş ışınlarının hangi taraftan geldiği ile alakalı video güzel, tabelalar rahat okunur, plakalar daha düzgün ve okunaklı çıkmakta ama güneş ışınlarının geliş yönü bunda etkilidir. Güneş ışınları direk karşıdan geldiği zaman parlaklıklar oluşmaktadır. Güneş ışınlarıyla birlikte sabah olan görüntüden gelen ışık durumuna göre daha iyi bir görüntü alınmaktadır.

Şimdi ise gece saatlerinde Blueskysea b1w araç içi kamerasından aldığımız fotoğraf ve videoyu inceleyelim.

araç içi kamera blueskysea b1w gece foto

Tekrar Blueskysea b1w araç içi kamerasından aldığımız fotoğraftan başladığımızda bulanıklık bunda da dikkat çekici halde yer alıyor. Plaka okunması mümkün olmuyor bunda tatbikî farın verdiği ışığında çok etkisi bulunmakta bunu videoda da göreceğiz. Yine kötü olduğunu söyleyebiliriz.

           Blueskysea b1w araç içi kamerasının videosunu incelediğimizde ise far olayı çok belirgin bir şekilde öndeki aracın plakasını okumam mümkün olmuyor ama sol ve sağ yandan geçen araçların plakasını okumam çok da zor değil rahatlıkla okunmakta. Bunun nedeni ise far ışığının plaka hizasına yakın olarak gelmesi ve yansıma yapması sanırım. Görüntü kalitesi çok da kötü değil hatta iyi denebilecek düzeyde.Gelelim başlıca güzel yönlerine;

Bu araç içi kamerasından gerçekten hoşlandığımız şeylerden biri de boyut faktörü: Küçük, zarif ve araç üzerinde çok fazla kendini göstermiyor. Blueskysea b1w araç içi kamerasının üzerine küçük bir ekran için bile yer yok.

araç içi kamera blueskysea b1w araç montajı

Kayıt döngüsü 1, 3, 5 dakikalar şeklinde alınıyor. İstediğinizi seçip ona göre kayıt almasını sağlayabilirsiniz

Videoları blueskysea b1w araç kamerası Wi-Fi üzerinden (nispeten yavaş) veya hafıza kartını bir telefona veya bilgisayara aktararak izleyebilirsiniz. Kameranın yapılandırması da nispeten basit bir akıllı telefon uygulaması kullanarak Wi-Fi ile yapılır.

Diğer birçok araç kamerasının sahip olmadığı bir özellik, Blueskysea B1W’yi yanal ekseni etrafında 360 derece döndürebilmenizdir, bu nedenle arabanın içini kaydetmek istediğiniz bir nokta varsa döndürmeniz kolaydır.

 Bir kaza durumunda, kamera G-sensörü ile tespit eder ve ilgili video dosyalarını otomatik olarak kilitler. Bir video sırasında manuel olarak kilitlemek istiyorsanız, yan tarafında büyük bir kilit dosyası düğmesi de bulunur. Düğmeye uzun basıldığında Wi-Fi arasında geçiş yapılabilir.

Kameranın arkasındaki LED, kameranın ne zaman kaydedildiğini gösterir. Wi-Fi kapalıyken, LED kırmızı renkte yanar; Wi-Fi açık olduğunda, LED yeşile döner. Sürekli yanan ışık, Blueskysea b1w’nin bekleme modunda olduğunu ve yanıp sönen bir ışık kaydettiğini gösterir.

Tüm araç ön kameralardaki gibi, Blueskysea b1w döngü kaydını ve otomatik açma / kapama özelliğini destekler. Ekranın sol alt köşesinde bir tarih ve saat damgası bulunur, damga tamamen beyaz olduğu için okuma kolaylıkla gerçekleşir.

Basit, G-sensörü ile tetiklenen bir park modu desteklenir, ancak bunun çalışması için bir donanım seti kurmanız gerekir (ayrıca satılır). Blueskysea b1w, sizi “hafıza kartı algılandı”, “kayda başla”, “Wi-Fi açık / kapalı” vb. Olaylar hakkında sizi bilgilendirmek için sesli bildirimlere sahiptir. Ancak bu sesler kamera yabancı dilde olduğu için İngilizce seslendiriliyor. Elbette, beğenmezseniz, sesli bildirimleri kameranın ayarlarından kapatabilirsiniz.
SONUÇ

Özetle, BLUESKYSEA B1W Araç içi Kamerası, kurulumu ve kullanımı nispeten kolay olan küçük, düşük maliyetli bir araç kamerasıdır. Ne yazık ki, video kalitesi çok iyi değil ve yolda neler olup bittiğini görebilseniz de, resimleri bulanık ve her zaman tüm plakaları okuyamıyorsunuz.

Blueskysea b1w araç içi kamerası fiyatının 50 dolar civarında olması ve bu fiyatlara alınabilecek diğer kameralarla kıyaslandığında işimizi görebileceğini söyleyebiliriz. Blueskysea b1w satın almak için tıklayın. Ancak Türkiye’de satışı bulunmayan bu cihazı Çin pazarından kolaylıkla getirtebiliyorsunuz. Kargo biraz uzun sürüyor onun dışında hiçbir sorun ile karşılaşmazsınız. Amaç kaza esnasında alınacak görüntü ise bu görüntüyü kaliteli bir şekilde verebilir.

Blueskysea B1W CPL Filtre ile yansımaların biraz daha azaldığı ve görüntünün daha güzel hale getirilmiştir.

Bu CPL Filtre şu an Türkiye fiyatı 30 ile 50 tl arasındadır.