Celestron Astromaster 114 Teleskop

Bu yazımızda bizzat kullandığım Celestron Astromaster 114 Teleskop modelini inceleyeceğiz. Hem karasal hem de göksel görüntüleme için uygun çift amaçlı teleskop arıyorsanız, AstroMaster Serisi Celestron Astromaster 114 Teleskop sizin için doğru tercih olacaktır. Her AstroMaster modeli doğru kara ve gökyüzü manzaralarını gösterebilir.

Astromaster Serisi, Ay’ın ve gezegenin parlak, net görüntülerini üretir. Jüpiter’in aylarını ve Satürn’ün halkalarını bu güzel aletlerin her biriyle kolayca görmek mümkündür. Galaksiler ve bulutsular gibi daha derin uzay objelerinin görüşleri için, Newton reflektörlerinin daha büyük diyafram ve ışık toplama yeteneğini önermekteyim. Yani Celestron Astromaster 114 teleskop galaksi ve bulutsular için uygun değildir.

Teleskoptan hiç anlamayan biri olarak araştırarak bu modeli aldım. Nasıl kurarım bir ton parçası var diye düşünmeyin ben de öyle düşünüyordum. Celestron Astromaster 114 Teleskop kocaman bir paket olarak bize teslim ediliyor. İçerisinden üç ayak (tripod) yön mekanizması ve asıl boru şeklinde olan teleskop çıkıyor ve bu üç parçayı monte etmek çok basit. Sorun yaşayan olursa yardımcı olurum.

Şimdi kurduk hemen bakacak mıyız? Hayır. Ben almadan önce okuduğum yorumlarda yıldızları görmek için şehir ışıklarından uzak bir yerde gözlem yapabileceğimizi, aksi durumda yıldızları göremeyeceğimiz söylenmekteydi. Haliyle “ne yani evimin balkonundan göremeyecek miyim?” diye soruyordum ve evet gayet net görebiliyorum. Peki nasıl?

Celestron Astromaster

Aman Allah’ım ! 🙂

Ürünün kurulumunu yaptıktan sonra balkonunuzda görmek istediğiniz tarafa (ayın olduğu tarafa) koyun. Büyük teleskop parçasının hemen altında iki tekerlek biçiminde ki parçalarla sağa veya sola hareket ettirerek hedeflediğimiz nesneyi bulacağız. İlk başlarda kocaman dolunayı bulmakta zorlanıyordum ama alıştıktan sonra bulup bakmak inanın maksimum 3 dakika. İlk önce kabaca ayın olduğu yöne Celestron Astromaster 114 Teleskop u çevirin sonra mercekten bakarak tekerleri oynayarak ayın parlak ışığını yakalayın. Hala bulanık. Göremedim diyeceksiniz bende aynı durumları yaşadım. Meğersem gözümüzle baktığımız mercek kısmında da netlik ayarı yapan bir tekerlek sistemi varmış onunla biraz oynadıktan sonra aman Allah’ım! Diyeceksiniz :)) ben aynen bu tepkiyi vermiştim. Ay yüzeyindeki çukurları, detayları çok net bir şekilde görüyorsunuz!

Biri Satürn’ün Halkası mı dedi?

Belirli bir süre baktıktan sonra ay yüzeyi size yetmeyecek diğer yıldızları gezegenleri gözlemlemek isteyeceksiniz.  Ben koca dolunayı zor buldum küçücük yıldızı nasıl bulacağım diye düşüneceksiniz. Bunun da yöntemini anlatacak olursam. Boru şeklindeki teleskopumuzun hemen üstünde silahlardaki dürbün mantığında bir parça var. Bunun ismi Laser Pointer: Yani lazer işaretleyici. O dürbünden bakarak kabaca yıldıza doğru Celestron Astromaster 114 Teleskop umuzu çeviriyoruz. Sonra yine dolunayı bulduğumuz şekilde alttaki tekerleri ufak ufak çevirerek yıldızımıza kavuşuyoruz.

Hele bir de o baktığınız yıldız Satürn ise… İnanamıyorum halkasını görüyorum! Diyeceksiniz. Evet Celestron Astromaster 114 Teleskop ile Satürn ün halkasını da net bir şekilde görebilirsiniz. Net bir şekilde derken halkasının detaylarını değil fakat yıldız etrafındaki halkayı tek renk olarak net bir şekilde görebilirsiniz. Gelelim kızıl gezegen Mars’a. Celestron Astromaster 114 Teleskop ile Mars gezegenini de görebiliyorsunuz fakat yine çıplak gözle gördüğünüz şekilde kızıl bir top şeklinde görebiliyorsunuz. Detay olarak çok bir şey beklemeyin. İşte bunun gibi ay ve gezegenleri görmek, incelemek isterseniz bu model sizin için uygun olup şuan alışveriş sitelerinde 1750 TL fiyatlarındadır. Ben bundan üç sene önce 700 TL gibi bir ücrete almıştım. Ekstra olarak ayın parlaklığını gideren Celestron Astromaster ay filtresi (moon filter), ya da daha detaylı görmenizi sağlayacak mercekler satın alabilir bakış açınızı genişletebilirsiniz. Tüm bunlar bana yetmez ben daha derin bulutsular galaksiler izlemek istiyorum derseniz üst modellere bakmanızı hatta ve hatta 4-5 bin TL yi gözden çıkarmanızı öneririm.

Kahvemi yudumlayarak sessiz sakin bir ortamda ay ve yıldızları gözlemleyerek ummadık bir şeyler araştırıp keyifli vakit geçireceğim diyenler için Celestron Astromaster 114 Teleskop tavsiyedir. Diğer incelemelerimiz için alttaki butona tıklayınız.

Diğer İncelemeler

www.bilgilinet.net