Kobo Forma kanadalı e-kitap okuyucu şirketinin son amiral ürünü. Amazon’un Kindle Oasis’i, Kobo’nun en yeni lüks e-kitap okuyucusunun sert rekabetiyle karşı karşıya. Kanadalı ebook şirketi Kobo, Amazon markalı Kindle’a karşı mücadelesinde kesinlikle bir serseri, ancak oyun alanını dengelemek amacıyla yeni bir amiral gemisi kullanmasını engellemedi. Kobo Forma, muhteşem Kindle Oasis’e doğrudan bir rakiptir; Sorun şu ki, Amazon kudretine karşı, herhangi bir şirket rekabet edebilir mi?

kobo forma e-kitap okuyucu

Artıları

Mavi ışık filtresi

IPX8 su geçirmez

Büyük 8″ ekran

OverDrive kütüphane erişimi

Eksileri

Overpriced

Yavaş tepki süreleri

Sesli kitap entegrasyonu yok

Kobo Forma incelemesi: Bilmeniz gerekenler

Kobo’nun önceki amiral gemisi e-kitap okuyucusu, Kobo Aura One idi. Piyasaya sürüldüğü sırada, herhangi bir şirketin Amazon’un Kindle e-kitap imparatorluğuna meydan okumak için yaptığı en iyi girişimdi. Aura One artık üretilmiyor ve yerine Kobo’nun birinci sınıf okuyucusu olarak Forma getirildi.Ekim 2018’de piyasaya sürülen Kobo Forma, rakiplerinin tasarımının önemli unsurlarını açık bir şekilde kopyalayan su geçirmez bir Kindle Oasis rakibidir. 8GB veya 32GB’lık genişletilemeyen depolama alanıyla mevcut olup, 8in 300ppi E Mürekkep ekrana ve tek bir şarjla haftalarca süren potansiyeli olan 1.200 mAh kapasiteli bir bataryaya sahiptir.

Forma’nın Wi-Fi bağlantısı ve ilkel bir web tarama özelliği olmasına rağmen, Oasis gibi sesli kitapları saklama ve oynatma özelliğinden yoksundur.

Kobo Forma incelemesi: Fiyat ve rekabet

Kobo Forma için ne kadar depolama alanı kullanacağınıza bağlı olarak iki fiyat var. 8GB yapılandırma maliyeti £ 240, 32GB modeli ise £ 290 tutarındadır. Çok fazla para var ve bu fiyatlar 8GB model için 230 sterlinden başlayan ve 32GB için 260 sterline çıkan Kindle Oasis’ten daha yüksek. En yüksek seviye Oasis, £ 320’dan daha pahalıya mal oluyor ancak Kobo’nun sağlayamadığı bir şey karşılığında 3G ağ bağlantısı sağlıyor.

kobo forma özellikleri

Kendine de sormalısın, sadece daha ucuz Kindle Paperwhite ile daha iyi durumda olamayacaksın. Sadece 119 £ maliyeti ve su geçirmezlik ve Sesli Sesli Kitap desteği dahil olmak üzere Oasis’e benzer özellikler sunar; Ancak, daha küçük bir 6in ekrana sahip.

Kobo Forma incelemesi: Tasarım

Kobo Forma’nın tasarımında Kindle Oasis’e net bir borcu olan unsurlar var: ofset ekran, bir tarafa tutturulmuş düğmeler, ultra ince şasi ve IPX8 su yalıtımı, yani Forma’yı yarım saat kadar iki metre suya içten içe çekebileceğiniz anlamına geliyor. İki cihaz açıkça aynı kumaştan kesilmiş.

kobo forma fiyatı

Ancak benzerlikler kadar farklılıklar da var. Oasis’in perdahlanmış bir alüminyum arka ve keskin kenarlara sahip olduğu yerlerde Forma, lastik plastikle kaplanmıştır. Oasis’in sayfa çevirme düğmelerinin ekranla aynı seviyede olması durumunda, Forma’lar açılmasını sağlayan ve açık bir kitap tutma hissini taklit eden açılı bir omurga üzerine monte edilmiştir. Forma da Oasis’teki 7 inch ile karşılaştırıldığında 8 inch bir ekranla daha büyük.

Daha fazla ekran, daha fazla okuma alanı ve açılı tutuş anlamına gelir, Kobo Forma, Aura One’dan daha kolay tutulur. Şaşırtıcı derecede ince ve hafif, en ince noktasında yalnızca 8,5 mm ölçüyor ve terazi 197g’de devriliyor. Küçük Oasis’ten 3 gr daha ağır ama bu durum göz ardı edilebilir. Bunu söylerken, 160 mm çapında ve 177 mm dikey olarak Forma’nın, bir ceket cebine kolayca sığmayacağı anlamına gelir.

Kobo Forma: Okuma deneyimi

Kobo Mağazasında okumak için kitap bulmak oldukça kolay, ancak uygun göz atma oturumları için bir bilgisayar kullanmanızı öneririm – Forma yavaş yüklenen bir cihazdır. Ayrıca, Kobo Mağazasında ucuz veya ücretsiz kitaplar bulmak, web sitesine kıyasla daha zordur, çünkü daha az arama filtresi vardır. Seçim için ise, Kobo Mağazası pratikte hepsine sahip. Ancak, genellikle Amazon’un Kindle Store’undan daha pahalı ve bu nedenle Kobo’nun rakiplerine ayak uyduramamasının bir nedeni de bu.
Kobo Forma’da okumak bir zevktir. 8 inch 300ppi E-Mürekkep Carta ekranı olağanüstü: yazı tipi en küçük boyutlarda bile net ve net görünüyor, göz yorgunluğu yoktur ve görüntüleme açıları mükemmeldir. Panel boyunca ışığın düzgün bir şekilde dağılmasını sağlamak için ekranın etrafına noktalı, kırmızı ve beyaz LED’lerin karışımı olan 17 LED vardır ve aydınlatma neredeyse mükemmel bir şekilde dağılmıştır. Tutma panelinin hemen yanında, panelin geri kalan kısmı kadar parlak olmayan ancak sadece belirli açılardan görülebilen ve hiçbir şekilde dikkat dağıtıcı olmayan küçük bir şerit var.

Comfortlight Teknolojisi

Kobo’nun “Comfortlight” teknolojisi, gündüz geceleri dönerken mavi ışığı filtreleyebilen gerçek bir satış noktasıdır ve Kindle e-kitap okuyucularının övünebileceği bir özellik değildir. Doğal Işık ayarını etkinleştirin ve panelin aydınlatması, belirlediğiniz yatak saatinize yaklaştıkça kademeli olarak parlak beyazdan sıcak kırmızıya döner. Azaltılmış mavi ışık rahatlamanıza yardımcı olur ve yastığa çarpmadan hemen önce akıllı telefonunuz veya tabletinizin ışığında banyo yapmaktan çok daha iyidir. Ancak, Forma’da harici bir ışık sensörü yoktur, bu nedenle genel parlaklığın manuel olarak ayarlanması gerekir.

yorum

Okuma deneyiminizi Kobo Forma’da kişiselleştirmek de kolaydır. Oynamak için 50’den fazla font stili vardır ve font boyutunu, satır aralığını ve kenar boşluklarını tam tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz. Genelde yayıncının varsayılan fontuna yapıştırmayı tercih ederim, böylece e-kitapları başlangıçta amaçlandığı gibi okuyabilirim ama başlığına bağlı olarak font büyüklüğüyle dolaşırım. Ayrıca, metne daha “kitap gibi” bir görünüm vermek için metin gerekçesini de açabilirsiniz.

E-kitapların yanı sıra başka dosyalar eklemek de kolaydır. Kobo Forma’yı MacBook’umun çalışmasına bağladım ve Google Drive’a kaydettiğim PDF senaryolarıyla dolu bir klasörü aktardım. İki dakika içerisinde 53 belgenin tamamı kopyalandı ve Forma’nın bağlantısını keserek komut dosyalarını görüntüleyebildim.

PDF formatında sunulan daha az özellik var. Sözlük sözcüğü seçim aracı, bir tanesi için çalışmıyor. Sayfa sonları orijinal dosyalarda olduğu gibi görünür ve yazı tipi metni değiştirilemez, ancak yakınlaştırıp uzaklaştırabilirsiniz. Can sıkıcı bir şekilde dosya adları, ilk indirdiğimde, neredeyse hepsini yeniden adlandırmamıza rağmen, orijinal durumlarına geri döndü. Bu, kitapların ve yazarların düzgün olmayandan daha az bir listesini yapar.

karşılaştırma

Kobo Forma, toplam 14 farklı dosya formatını destekliyor. PDF ve EPUB’a ek olarak, bunlar: EPUB3, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ ve CBR. Amazon Kindle Paperwhite benzer bir listeyi destekliyor ancak çoğu yerel olarak desteklenmiyor, bu nedenle onları depoya sürükleyemezsiniz. Bunun yerine, Kindle e-posta adresinize otomatik olarak dönüştürülmesi için onlara e-posta göndermeniz gerekir.

Kobo Forma incelemesi: OverDrive kütüphanesi

Yerel bir kütüphane kartınız varsa, OverDrive çevrimiçi kütüphanesi aracılığıyla birçok e-kitaplara da erişebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki binlerce kütüphane hizmeti desteklemektedir ve tek yapmanız gereken bir hesap oluşturmak – Kobo Forma’da yapmak kolaydır – ve sonra Kobo Mağazasının OverDrive bölümünü aramak.

kılıf

Düşünebildiğim kitapların çoğu veritabanında mevcuttu ve saniyeler içinde onları iki haftalık bir kredi için indirebiliyordum. Bazı başlıklar One-Copy, One-User yayınlama kuralları ile sınırlıdır, bu nedenle kütüphanenizden başka biri istediğiniz bir kitabı teslim aldıysa, süresi doluncaya kadar beklemeniz gerekir, ilk sırada olmanızı sağlamak için.

Kobo Forma incelemesi: Cep makaleleri ve web erişimi

Birçoğumuz bir hevesle, güzel uzun formlu bir makale okumak için çok meşgulüz, bu nedenle daha sonra göz atmak için sayfaları kaydetme yeteneğine sahip olmak harika. Kobo Forma bunu Cep çevrimdışı okuma uygulaması aracılığıyla yapmanızı sağlar ve cihazı başlatırken bir hesap açmam istendi. Eşlik eden Chrome masaüstü tarayıcı uzantısı veya akıllı telefon uygulaması sayesinde, daha sonra Forma’da okumak için makaleleri senkronize edebilirsiniz. Forma bir Wi-Fi ağına bağlıysa, hemen senkronize olur, aksi takdirde bir sonraki çevrimiçi erişim elde ettiğinde senkronize edilir.Cep problemleri var. Cep uzantısını kullanarak kaydettiğim bir sayfa Ocak 2019 tarihliydi, ancak Kobo Forma’yı senkronize ettiğimde, aynı makalenin Google’da görünmeyen bir 2017 sürümü gösteriliyordu. Resimler ve reklamların kesilmiş olmasına rağmen yükleme süreleri korkunçtur; bir web sayfasının en altına gitmek bir dakikadan uzun sürebilir.

Ayrıca Kobo Forma ayarlarındaki Beta Özelliklerinden erişilen “deneysel tarayıcısına” erişmenizi sağlar. Başka hiçbir şey olmadığında acil durum önlemi olarak, bu hemen hemen kullanılabilir durumdadır, ancak yükleme süreleri oldukça yavaştır ve sayfalar bir masaüstü veya mobil tarayıcıda olduğu gibi görünmez.

Kobo Forma inceleme: Karar

Kobo Forma, zorlu bir Kindle Oasis rakibi ama mükemmel değil. 240 £ gibi sınırlı bir cihaz için dik bir fiyat gibi görünüyor ve sesli kitap desteğinin eksikliği, özellikle de Kobo’nun artık kendi Audible rakibi olduğu için gerçek bir eksiklik. Audible entegrasyonuna ve eşdeğer bir IPX8 su geçirmez derecesine sahip olan 120 £ Kindle Paperwhite ile karşılaştırıldığında, çok basit görünüyor.

kobo

Kobo Forma Comfortlight teknolojisi için puan alıyor ve bu ekranın büyüklüğü, okunması harika. OverDrive kütüphanesine erişim başka bir büyük nimettir ve Pocket makaleleri de Forma’ya küçük bir çok yönlülük unsuru ekler. Genel olarak, çok iyi bir cihaz, sadece daha ucuz olmasını diliyorum.

Koba Forma Teknik Özellikleri

Kobo Forma Ekran Boyutu: 8″

Ekran tipi: e mürekkep carta

Ekran ppi: 300ppi

Ekran çözünürlüğü: 1.440 x 1.920

Depolama: 8GB – 32GB

Ebat (WHD): 160 x 177,7 x 8,5 mm

Ağırlık: 197g

Desteklenen formatlar: EPUB, EPUB3, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR

Diller: İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Felemenkçe, İtalyanca, Brezilya Portekizcesi, Japonca, Türkçe

Pil boyutu: 1,200mAH

Kablosuz: 802.11

Bağlantılar: microUSB

Su geçirmez derece: IPX8

Kobo Forma Fiyat : 1951 TL
Kobo Forma Satın Al

Kobo Forma Kılıf Satın Al