Logitech G613 incelemeye başlayalım. Logitech’in oyunculara seslendiği mekanik ve kablosuz bir klavyedir.

Kulağa biraz garip gelse de, Logitech G613 klavye hakkında beğenilecek çok şey var. Öne çıkan özellikler arasında Logitech’in Romer-G anahtar anahtarları, mükemmel Lightspeed kablosuz teknolojisi ve dayanıklı yapı kalitesi sayılabilir. Bu faktörlerin birleşimi Logitech G613 wireless hem yazmak hem de oyun oynamak için mükemmel bir kablosuz klavye yapar.

Bununla birlikte, arka aydınlatma eksikliği ve bir USB geçidinin olmayışı gibi birkaç kötü kusura da bulunmaktadır. Daha hızlı Red Cherry MX anahtarları ile rakip Corsair K63 Wireless’ın kablosuz oyunların öncelikli olduğu kişiler için daha iyi bir seçim olmaya devam ettiği anlamına geliyor.

En İyi Oyuncu Mouse 2019 İncelememiz için TIKLAYINIZ!

En İyi Bluetooth Hoparlör 2019 İncelememiz için TIKLAYINIZ!logitech g613 klavye

Logitech G613 – Tasarım, Yapı ve Özellikler

Kablosuz klavyeler incelerken, Logitech G613 oldukça iyi bir üne sahiptir. 216 mm genişliğinde ve 1.46kg ağırlığında (pillerle) ölçülen klavye, daha kompak tenkeyless tasarıma sahip ve 1.09kg ağırlığında olan rakip Corsair K63‘ten önemli ölçüde daha ağır ve daha büyük.Logitech’in dediği gibi iki adet AA pil “18 aya kadar” dayanıyor. Bu tamamen işe yaramaz bir veridir. Logitech’in onu saatlerce ölçtüğünü tercih ederdim. Ama mesele şu: Piller uzun süre dayanıyor. 18 aylık rakam, söyleyebildiğim kadarıyla Bluetooth ile ilgili, Lightspeed kablosuz ayarındaki Logitech g613 ‘ü kullanmak hayatı biraz kısaltacaktır. Yine de, bir yıl kablosuz klavye için oldukça iyidir.

Logitech, klavyeyi panelin sol üst tarafında ayrı ortam kontrolleriyle ve solunda altı makro tuşla yüklemek için ekstra yer kullandı. Tuşlara baktığımda tek küçük kelime oyunu, ses seviyesinin arttırılması ve azaltılması için ayrı düğmeler. Bu durum, oyunlardaki seviyelerin hızla ayarlanmasını sağlıyor. Aynı zamanda merdane kontrolünü de tercih ederdim.

Herhangi bir LED arka aydınlatması veya bir USB geçidi bağlantısının olmayışı, gözden kaçmayacak detaylardır. Ben asla RGB ışıklandırması hayranı olmadım, ama özellikle havalı ölümleri kutlamak ve oyunların kontrol planlarını haritalamak için onu seven birçok oyuncu var. Bu, karanlıkta oynamayı tercih eden oyuncular için de bir sorun olacaktır.

Neyse ki, bu klavye affedilebilir çünkü bu klavye hemen hemen her alanda yayın yapıyor. Plastik şasi ve büyük avuç içi dayanağı kendilerini iyi hissettirir ve ağır yazımlarla bile olsa hiçbir esnekliğe maruz kalmazlar. Kurulum, Bluetooth ve Logitech’in ‘Lightspeed‘ kablosuz desteği sayesinde de buda bir sorun. Bluetooth’un eklenmesi, klavyeyi çoğu dizüstü bilgisayara ve tablete bağlamayı kolaylaştırır, ancak gecikmesiz bir oyun deneyimi istiyorsanız, Lightspeed bağlantısından yararlanmak istersiniz. Ne yazık ki, bu verilen Lightspeed Dongle için PC’nizdeki bir USB 3.0 portunu feda etmeyi gerektirir, ama bence kesinlikle buna değer.

logitech g613 kutu

G613 Klavye – Performans

Lightspeed, Logitech’in oyunlara çılgınca ve fark edilemez 1ms tepki oranı sağlayacağını iddia ettiği özel bir kablosuz teknolojidir.

Gerçek dünya kullanımıyla, teknolojinin bir işe yaradığını gördüm ve henüz Logitech G613 ‘te oyun oynarken herhangi bir bağlantı veya gecikme sorunu yaşamadım. Kanepeme oturduğumda bilgisayarımdan 5 metre uzakta oturan bağlantı çok hızlı oldu ve klavye her komuta anında kaydedildi.

Ünitenin Romer-G anahtar şalterleri de iyi çalışır. Romer-G anahtar şalterleri Logitech ve Omron tarafından geliştirilen özel bir teknolojidir. Normal klavyelerden daha kısa bir seyahat mesafesine, ayrıca 1,5 mm’lik bir hareket noktasına ve 45 g’lik bir hareket gücüne sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Sonuçta biraz Brown Cherry MX anahtarları olduğu gibi hisseden bir klavye. Fark ettiğim en büyük fark, anahtarların daha yaylı bir harekete sahip olması ve Red Cherry MX rakiplerinden belirgin şekilde daha sessiz olmaları.
Genel olarak, logitech G613 oyun oynama ve düzenli yazma için eşit derecede iyi çalışan hoş bir çeşitlilikte klavyedir. Tek dezavantajı, insanların Corsair K63 Wireless’teki gibi daha hızlı ya da Red Cherry MX anahtarlarına alışmalarının, hız odaklı oyun için biraz yavaş ve daha az re aktif bulmasıdır. Her ne kadar kişilere göre değişse de sevdiğim bir klavye olacaktır.

Yalnızca ciddi performans negatifleri, makro anahtarlar için yerleşik profil oluşturma seçeneklerinin bulunmamasından kaynaklanır. Logitech’in masaüstü oyun yazılımını kullanarak birden fazla profili programlayabilirsiniz, ancak doğrudan klavyeden manuel olarak geçiş yapmanın bir yolu yoktur. Bu küçük bir rahatsızlıktır, ancak örneğin MOBA’larda farklı karakterler çalarken düzenli olarak profil değiştiren halkı daha da kötüleştirecek. Logitech g613 fiyat performans olarak bakıldığında fena olmayan bir kablosuz klavyedir.

logitech g613 fiyat

Artıları

sağlam tasarım

Mükemmel kablosuz bağlantı

Oyun ve düzenli yazma için çok kullanışlı.

Eksileri

Arka aydınlatma yoktur.

USB geçidi yoktur.


Logitech g613 fiyatı 750 TL civarındadır. Logitech g613 vatan, logitech g613 amozon ve Logitech g613 vatan gibi sitelerden alışveriş yapabilirsiniz. Satın almak için TIKLAYINIZ!