Otomobil sektöründe artık dünyada yeni bir yarış başladı. Petrolle çalışan otomobiller yerini artık elektrikle çalışan egzoz gürültüsü ve salınımı olmayan sessiz ve ekonomik  otomobillere bırakmaya başladı.Önümüzdeki yıllarda artık otomobilde yeni bir dönem başlayacak.Gelişmiş ülkelerde artık enerji alanında petrolün miadını doldurduğu ve artık elektriğe yönelinmesi vurgulanıyor. Otomobil devleri de bu yönde artık elektrikli araçlar üzerinde yoğunlaşmaya başladı. Birçok marka elektrikli otomobil üretse de hala istenilen noktaya gelinemedi. Bu değişimin öncüsü 2003 yılında Amerika’da kurulan Tesla Motors diyebiliriz.



Tesla Model S P85D modeli 200 bin doları geçen fiyatı ile Amerika ve Avrupa’da çok ses getirse de Türkiye’de beklenen ilgiyi görmedi. 691 hp (beygir) gücündeki bu otomobil 100 km/h hıza 3.2 saniyede ulaşabiliyor. Birçok spor otomobillere kafa tutabilecek bu araç ( buradan örneğini izleyebilirsiniz ), 7 kişilik koltuk kapasitesiyle de dikkat çekiyor. Evde yapılabilecek şarj ile ortalama 400 km yol gidebiliyorsunuz.

Tesla S
Tesla S

Peki orta sınıfa göre bir elektrikli otomobil üretilmeyecek mi? Merak etmeyin Mart ayının sonunda Tesla daha ekonomik olan yeni modeli Model 3’ü tanıttı. 2017 yılının son aylarında piyasaya çıkacak olan Model 3 aracı 35 bin dolarlık fiyatı ile birkaç saatte 100000 üzerinde ön sipariş aldı. Bu yeni model S modellere göre daha küçük olmasına rağmen 5 kişi rahatlıkla seyahat edebilecek. 100 kilometre hıza 6 saniyenin altında çıkacağı belirtilen Model 3 şimdiden büyük heyecan yarattı. Dolu bir şarj ile en az 340 km yol gidebilecek olan bu otomobil petrolle çalışan otomobillerin pabucunu dama atacak gibi duruyor. Dünyada birçok noktaya Supercharger (hızlı şarj)  istasyonları kurularak bu istasyonlarda ücretsiz dolum yapılabilecek.

İşte Model 3’ün genel özellikleri:

  • Fiyat (ABD): 35000 dolar (Türkiye’de 45-50 bin dolar arası olması bekleniyor).
  • Dolu şarj ile 340 km, Supercharger (hızlı şarj) ile 200 km yol gidebilmesi.
  • Arkadan itişli ya da 4*4 olacak.
  • 100 km hıza 6 saniyenin altında çıkabilecek.
  • 5 yıldızlı bir güvenliğe sahip olacak.
  • Otomatik pilot (insan komutu gerekmeden aracı kumanda eden alet) opsiyonu olacak.
  • 5 yolcu kapasiteli ve ön bagajı da olacak.
Tesla 3
Tesla 3