Samsung 8 Milyar Dolara Harman ı Satın Aldı!

Samsung bu sabah yaptığı açıklamayla beraber 8 milyar dolara amerikan ses sistemi üreticisi Harman ı satın aldı. Markadan bahsedecek olursak akla ilke gelen Harman kardon adlı hifi çözünürlüklü çoklu ses sistemi üreticisi akla geliyor. Marka şuan piyasada yaklaşık 35 milyon aracına bu sistemi entegre etmiş durumda. Bunun yanı sıra JBL, AKG gibi ünlü ses markaları da Harman Kardon’un profesyonel hifi (ses teknolojisi) kullanarak kulaklık gibi ürünler üretiyor.

Samsung bunu nerelerde kullanacak?

harman samsungSamsung bu teknolojiyi başta arabalara entegre etmekle kalmayıp kendi markası olan telefonlarda saatlerde hoparlörlerde kullanarak diğer ses sitemiyle alakalı markalarla yarışırken 3 adım önde olacak. Geçtiğimiz sezon bir telefon modelinde (galaxy) android auto (yazımızda inceledik tıklayın) ya da apple car play ile yarışacak düzeyde olmasa da “car mode” adlı uygulamayı geliştirmişti. İşte yapbozun bu parçalarını birleştirirsek eğer bahsettiğimiz diğer programlarla yarışacak düzeyde bir uygulama geliştirip bu teknolojiyi arabalara entegre etmek Samsung un atacağı ilk adım olabilir. Ki böylesine dünya çapında her alanda öncü olmaya çalışan Samsung yine ses sistemi deyince akla gelen ilk teknolojilerden olan Harman ı da bünyesine katınca büyük bir güç kazanmış olacak.

Söylentilere göre 2030 yıllarında Samsung un değeri yaklaşık olarak 100 milyar doları aşacak deniyor ki bu gayet mümkün. 5g teknolojisinin konuşulduğu şu günlerde bağlantı ve görüntü teknolojisinde gerçeküstü hayaller kurmak çok da anormal değil.

“Otonomi” işin görünmeyen yüzlerinden biri. Bu birliktelikle beraber Harman ı da güçlendirecek olan samsung otonom teknolojilerinde de (robotlar, sesli komut sistemiyle çalışan otomobiller) büyük atılımlar yapacak gibi görünüyor. Kaldı ki Harman ın ceo su otonom sürüş deneyimi bu birlikteliğin ilk büyük adımlarından biri olacak şeklindeki açıklaması bu görüşümüzü doğruluyor.
Samsung attığı bu adımla önümüzdeki senelerde ses sistemlerinde öncü bir marka haline gelebilir. Teknoloji devi bu kadar hacimle gittikçe parlayan büyüyen yenilikçi markalar arasında ilk sıralarda olmaya devam edecek gibi görünüyor. Bakalım şimdi Apple ne yapacak?