Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: İşte Windows’ta herkesin bilmediği 12 gizli kullanışlı özellikler. Ekranı kaydırarak kapatın, kısa menülerle daha hızlı yol alın ya da bilgisayarınızı istediğiniz gibi kişiselleştirin!

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Microsoft’un Windows 10 işletim sistemi basit ve tek bir ürün değildir. Bu, yama dosyaları sayesinde ince ayarların genişletilebilir olmasından kaynaklanmaktadır. Her bir özellik, en iyi (çoğunlukla kişiselleştirilebilir) deneyimi yaratmak için çabalayan bir takım mühendislerin ürünüdür. Sonuç olarak böylesine karmaşık, nüanslı ve geniş bir yazılım parçasının, çoğu insanın bilmediği küçük püf noktaları ve kullanıcı arayüzleri muhakkak vardır.

Windows 10 kullanımı yaygınlaştıkça ortaya çıkan birçok özelliği keşfediyoruz. Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Daha fazla şeyler öğrenmek veya bulmak için biraz daha karıştırmak gerekiyor. Bu makalemizde Windows 10’dan daha fazla istifade edebilmek için işinize yarayabilen 10 gizli özelliği sizlere sunuyoruz. Yada daha önce keşfetmediklerinizi size gösteriyoruz da diyebiliriz. Bu özelliklerin bazıları önceki sürümlerde de geçerliyken bazıları ise sadece Windows 10 sürümünde geçerli.

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Windows hayranları için: “bu özelliklerden en azından bazılarını biliyorsunuz, ancak muhtemelen hepsini bilmiyorsunuzdur. Bunları Windows 10 ve Windows 7 çalıştıran iki ayrı Lenovo dizüstü bilgisayarı üzerinde denedim.

1 – Gizli Başlat Menüsü !

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik bilgili net

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Eski Başlat menüsü tecrübesine hayransanız, yine aynı tecrübeye sahip olabilirsiniz. Sol alt köşedeki Windows simgesini sağ tıklarsanız, bir dizi tanıdık popüler hedef (Programlar ve Özellikler, Arama, Çalıştırma) içeren metinli bir sıçrama menüsü ortaya çıkacaktır. Tüm bu seçenekler standart menü arayüzü aracılığıyla kullanılabilir, ancak bu metinsel arayüz aracılığıyla onlara daha hızlı erişebilirsiniz.

2- Gizli Masaüstü Düğmesi !

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik bilgili net

Bu masaüstü düğmesi aslında Windows 7’ye dayanıyor ancak ben yakın zamanda keşfedilmiştim. Sayfanın sağ alt köşesinde gizli bir masaüstü düğmesi var. Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Görmüyor musun? Tarihin ve saatin kenarına doğru, olabildiğince alt sağ tarafta. Burada görünmez bir düğmenin küçük bir şeridi var. Tıkladığınızda, masaüstünü temizlemek için açık pencerelerin tümünü küçültür yani aşağıya indirir. Bunun davranışını Windows 10 Ayarlar’da, değiştirebilirsiniz.

3- Ekranınızı Klavyenizdeki CTRL+ALT+D ve YÖN Tuşlarıyla Döndürün !

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik bilgili net

Bu ipucu, Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: çoğumuz için yararlı olmasa da bazen yanlışlıkla yaptığımız şeyleri düzeltmekte zorlanıyoruz. İşte bu da bunlardan biri Ctrl + Alt + D tuşlarına ve ok düğmelerinin herhangi birine basarak ekranınızı istediğiniz yönde döndürebilirsiniz. Aşağı ok ters çevrilir, sol veya sağ ok düğmeleri yanlarından 90 derece döndürür ve yukarı ok standart yönlendirmeye geri getirir. Birden fazla görüntü kullanırsanız, bu özellik yalnızca o ekranı belirli bir şekilde yönlendirebilmenizi sağlar.

Alternatif olarak, ekranınızı normalde herhangi bir yöne çevirmek için:
Masaüstü Arka Planı> Grafik Seçenekleri> Döndürme üzerine sağ tıklayabilirsiniz. Bu özellik Windows 7 ve 10’da kullanılabilir.

4- Bilgisayarı Kapatmak İçin Ekranı Yukardan Aşağıya Kaydırın!

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik bilgili net

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Bu hüner yalnızca Windows 10’da çalışır. Biraz karmaşık gelebilir, ama gayet basit:

Masaüstünde sağ tıklayın> Yeni> Kısayol.

Açılan pop-up pencerede aşağıdaki kod satırını yapıştırın:

%windir%\System32\SlideToShutDown.exe

Bu, masaüstünüzde istediğiniz gibi yeniden adlandırabildiğimiz tıklanabilir bir simge oluşturur. Yeni ikona çift tıklayın. Ardından, ekranın altına sürüklemek için (kaydırmak için) farenizi kullanın. Unutmadan, bu uyku değil, bir kapatma işlemi.

5- Tanrı Modu’nu etkinleştir!

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: PC’nizin niteliğine erişmek isteyen güçlü bir kullanıcı mısınız? Sonra “Tanrı modu” sizin için. Erişim şekli:

Masaüstünde sağ tıklayın> Yeni> Klasör. Yeni klasörü aşağıdaki kod adıyla yeniden adlandırın:

GodMode. {ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C}

“Tanrı Modu” penceresine girmek için, klasörü çift tıklatıp nutslara geçin.

6- Fayansları (Kare Kutulara) Sağ Tıkla!

Bu fayansları hızlıca kişiselleştirmek mi istiyorsunuz? Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Bir açılır menü istemeniz için sağ tuşa basmanız yeterlidir. Bu menü, Başlat menüsünden bağlantıyı kaldırma, pencereleri yeniden boyutlandırma veya bu canlı kiremiti kapatma gibi çeşitli seçenekler sunar.

7- Görev Çubuğuna Sağ Tıklayın!

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Araç çubukları, Cortana ve pencere düzenleri için bir dizi hazır ayara hızla erişmenizi sağlayacak kullanışlı bir menü. Orada çok şey var ve sadece bir tık uzakta.

8- Sallamak (Yapmanız Gerekir, Bu Harika!)

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Bu özellik aslında Windows 7’de kullanıma girmişti, ancak bir sürü kişinin bu konuyu bilmediğini veya kullanmadığını fark ettim. Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Bir ekranda birden çok pencere açtınız (mesela belgeler klasörü, internet explorer, yerel disk C). Bu pencereler çok karıştı alan daraldı veya işte ferahlık istediniz. İstediğiniz pencerenin üstünü tutarak mouse u titretin o da ne sadece sizin pencere açıkken diğerleri küçülmüş. Pişman mı oldunuz? Hepsini geri mi istiyorsunuz? Bir daha sallayın ve pencereler geri gelsin!

9- Pencereyi Pencereye Sürükle!

Bu özellik Windows 7’nin sonuna kadar kullanılabilir, ancak bazı ekstra özellikler Windows 10 için geçerli. Herhangi bir pencereyi tutup ekranın yanına sürüklerseniz ekranın yarısına “sığar”.

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Pencerenin ekranın herhangi bir köşesine sürükleyerek pencerenin ekranın dörtte birinin üzerine çıkmasını sağlayabilirsiniz. Birden fazla ekranı kullanırsanız, bir kenarlık köşesine sürükleyebilir ve pencerenin o köşede açılıp açılmayacağını bildiren bir komut sinyali bekleyebilirsiniz.

Benzer uygulamaları, Windows tuşuyla artı herhangi bir yön ok düğmesini kullanarak da yapabilirsiniz.

10- Cortana’daki Gizli Oyunlar!

Eğlenceli bir grafik oyun deneyimi yaşamak için Cortana’da “Rock Paper Scissors”, “Roll the Die” veya “Coin Flip” yazabilirsiniz (veya söyleyebilirsiniz).

11- Sanal Masaüstleri Arasında Hızlı Geçiş Yapın!

PC’nizde çoklu görev yapmak ister misiniz? Gerçekten çok mu işiniz var? Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Windows 10 ile birlikte Microsoft nihayet sanal masaüstlerine anında erişim sağladığı için mutlu olabilirsiniz.

Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Denemek için öncelikle görev çubuğuna (Windows menüsünün sağındaki simge) tıklayın. Bu, tüm açık pencerelerinizi simgelere ayıracaktır. Daha sonra, bu açık pencerelerin herhangi birini görev menüsünün alt kısmında temsil göreceksiniz yeni bir sanal masaüstü oluşturmak için sağ alt taraftaki “Yeni masaüstü” yazan bir düğmeye sürükleyebilirsiniz. Bu, örneğin, iş uygulamalarınızı, kişisel uygulamalarınızı ve sosyal medyalarınızı farklı masaüstlerine ayırmanızı sağlar.

Görev görünümünü tıkladıktan sonra Windows masaüstüne + Ctrl + sağ / sol ok tuşlarına basarak sanal masaüstleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu, farklı masaüstlerine ayrılmış tüm açık pencereler arasında otomatik geçiş yapmanıza izin verirken, masaüstündeki tüm simgeleri değiştirmeden bırakır.

Sanal masaüstlerini kaldırmak için görev görünümüne geri dönün ve tek tek sanal masaüstlerini silin; bu işlem, bu masaüstünde bulunan uygulamaları kapatmaz, daha sonra bunları bir alt masaüstüne gönderir.

12- Komut İstemi Merkezini Şeffaf Yapın!

Win 10’da Komut İstemi (CP) arayüzüne erişmek için, Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik: Windows menüsünü tıklayın ve CP masaüstü uygulamasına hızlı erişim sağlamak için “Komut İstemi” yazın. Tıklayın. CP deneyimini kişiselleştirmek için, pencerenin üst kısmında sağ tıklayın ve bir açılır menü isteminde “Özellikler” i seçin. Bir dizi kişiselleştirme seçeneği görmek için “Renkler” sekmesine tıklayın. Bu sekmenin altında, CP penceresinde görmenizi sağlayan “Opaklık” kaydırıcısını bulacaksınız. Windows 10 da Bilinmeyen 12 Gizli Özellik

Bilgilinet.net

TEKNOLOJİ OYUNLAR  PROGRAMLAR